Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Zanieczyszczenia w burakach nawet 14%!

Obrazek

Z pierwszych buraków odstawianych do cukrowni powstaje już cukier, a tymczasem jak informują nas plantatorzy leżące na pryzmach wykopane korzenie porastają, a to m.in. przekłada się na wysoki poziom zanieczyszczeń sięgający kilkunastu procent.

Jacek Daleszyński14 października 2019, 13:41
Porastające korzenie to także spadek ich polaryzacji, bo nowo przyrastające liście tworzą się kosztem właśnie cukru zmagazynowanego w korzeniach. Jakby tego było mało to znowu powraca temat wysokiego poziomu zanieczyszczeń. Mamy sygnały od plantatorów Nordzucker, że zanieczyszczenia buraków oznaczane przez cukrownie sięgają 14%. To bardzo dużo zważywszy na fakt, że przecież korzenie są częściowo doczyszczane podczas załadunku. Jeden z plantatorów nie kryjąc oburzenia mówił, że z jednej strony plony są niższe, zawartość cukru w korzeniach spadła po deszczach, kiedy buraki zaczęły wypuszczać nowe liście, a teraz jeszcze wysokie zanieczyszczenie, które finalnie zmniejsza ilość buraków, za które plantator dostaje pieniądze. Powodem wyższego poziomu zanieczyszczeń może być niedostatecznie dobre ogłowienie buraków. Główka z resztkami liści podczas próby jest obcinana, więc finalnie stanowi zanieczyszczenie. Ten problem jednak pojawia się co roku przy okazji kampanii cukrowniczej.

Dodatkowo ostatnio padające deszcze utrudniły załadunek buraków z pryzm położonych w mniej dogodnych miejscach. Nie wszędzie bowiem usytuowane są one przy utwardzonych drogach. Jeśli znajdują się one blisko zabudowań, szczególnie miejskich, a odstawa spowoduje zabrudzenie np. drogi publicznej to warto przed rozpoczęciem wywozu poinformować straż miejską bądź policję o tym fakcie, by nie narazić się zbyt czujnym sąsiadom.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)