Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Zintegrowana odpowiedź na zmasowany atak szarka komośnika

Obrazek

Szarek komośnik to niezwykle groźny szkodnik buraka cukrowego. Wielu rolników z południowo-wschodniej Polski było w minionych latach zmuszonych do przesiania plantacji czy rezygnacji z uprawy buraka. Pojawił się pomysł na walkę ze szkodnikiem na dużą skalę.

Tomasz Czubiński26 kwietnia 2021, 14:43

Z tego artykułu dowiesz się:

Na czym polega akcja KSC SA dofinansowania zakupów środków na szarka komośnika.
Powstrzymanie szarka komośnika będzie możliwe, jeżeli do zwalczania owada przystąpią wszyscy plantatorzy. Choć przypomina to czasy gospodarki centralnie sterowanej, to jednak wyjścia nie ma. Podobnie jak walka z COVID-19 ma charakter globalny, tak szarka trzeba powstrzymać na skalę krajową. Bardzo ciekawą inicjatywa wykazała się w tej kwestii KSC SA.

Krajowa Spółka Cukrowa SA wesprze plantatorów z południowo-wschodniej Polski w ochronie plantacji buraka cukrowego przed tym niezwykle groźnym szkodnikiem. Ponad 6 tys. rolników – plantatorów KSC SA – może liczyć na refundację zakupu insektycydów. Chodzi o rolników z rejonu działania dwóch oddziałów KSC SA – Cukrowni Krasnystaw oraz Cukrowni Werbkowice. Na tym terenie uprawia się łącznie kilkadziesiąt tysięcy hektarów buraka cukrowego. To największa grupa plantatorów i największy areał upraw w KSC.

– Nasi Plantatorzy w tym rejonie upraw bardzo ucierpieli w ostatnich latach z powodu masowego żerowania szarka komośnika, przez co konieczne były przesiewy, czego skutkiem były niższe plony. Dlatego, jako Zarząd KSC, podjęliśmy jednogłośnie decyzję o wsparciu plantatorów w ochronie przed szarkiem komośnikiem na zagrożonych terenach – powiedział Marek Dereziński, Członek Zarządu KSC.

Wsparcie to polega na pokryciu części kosztów ochrony. Plantatorzy mogą kupić w cenie 1 zł na hektar insektycyd do zwalczania szarka. Chętni rolnicy mogą zgłaszać się po szczegółowe informacje do doradców agrotechnicznych obsługujących ich pola. KSC wesprze finansowo zakup preparatów na dwa zabiegi ochrony insektycydowej obejmujące insektycyd Cyperkil Max 500 EC (cypermetryna 500 g/l) łącznie z adiuwantem BetaPlus.

– Istotne jest objęcie ochroną w tym samym czasie całych obszarów, na których żeruje szarek, a nie tylko pojedynczych upraw. Wspólne działanie daje szansę na ograniczenie jego rozprzestrzeniania się, a także umożliwia ograniczenie jego liczebności w kolejnych latach – dodał Marek Dereziński, Członek Zarządu KSC.
tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)