Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Australia niezadowolona z podziału kontyngentów po Brexicie

Obrazek
Australijski przemysł mięsa czerwonego bacznie obserwuje sytuację handlową po Brexicie. Dotychczas ustanowione kontyngenty podzielono na dwie części. 
Dorota Kolasińska27 stycznia 2021, 15:47
W związku z tym, że dotychczas UE prowadziła wymianę handlową w oparciu o zawarte porozumienie, w którym ustanowiono określone kontyngenty ilościowe dla Australii, po Brexicie i odejściu Wielkiej Brytanii z szeregów UE konieczny był ich podział. 

Wynegocjowana w ramach poprzednich ustaleń ilość 7 150 ton wołowiny została podzielona na UE i Wielką Brytanię po 1 stycznia 2021 r. Obecnie obowiązuje następujący podział – 3389 ton wołowiny trafi do krajów UE, a 3761 ton do Wielkiej Brytanii. 

Według Australijczyków sztywny podział zaburza elastyczność zmian ilościowych pomiędzy UE i Wielką Brytanią, gdy w ciągu roku zmieni się popyt pomiędzy państwami.

Pomimo zakłóceń związanych z COVID-19 w 2020 r. nadal prowadzone są negocjacje dotyczące wolnego handlu, w wyniku których prawdopodobnie podpisane będą dwie nowe umowy – z Wielką Brytanią i UE. Dalsze etapy rozmów planowane są na pierwszy kwartał 2021 r.

Australia i Unia Europejska (UE) rozpoczęły negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu (FTA) 18 czerwca 2018 r. UE jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Australii, trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym usług i trzecim co do wielkości źródłem inwestycji zagranicznych. 

– Umowa o wolnym handlu z UE może otworzyć rynek dla towarów i usług z Australii dla blisko 450 mln ludzi i PKB w wysokości 15,5 bln USD. Zapewniłoby to australijskim eksporterom przewagę konkurencyjną i dałoby przedsiębiorstwom dostęp do większego rynku eksportowego w UE. Australijscy konsumenci i firmy mogą skorzystać na umowie o wolnym handlu z UE dzięki większemu dostępowi do towarów i usług po niższych cenach – podaje Departament Spraw Zagranicznych i Handlu Australii. 
Mimo, że poglądy UE i Australii dotyczące zrównoważonej produkcji, dobrostanu zwierząt, transportu oraz bezpieczeństwa żywności są zbieżne, to umowa o wolnym handlu może być ciosem dla europejskiego sektora wołowiny. 

Australijski sektor wołowiny


Australia w 2019 r. wyprodukowała 2,4 mln ton wołowiny i cielęciny (najwięcej w Queensland), z czego 76% wyeksportowano. Wartość całkowitego eksportu wołowiny i cielęciny w 2019 roku wyniosła 10,8 miliarda dolarów australijskich. Australia jest na drugim miejscu światowej listy eksporterów (tuż po Brazylii) wołowiny, a średnie spożycie per capita w 2019 r. wyniosło 25 kg! 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)