Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Bydła brakuje, ceny rosną

Obrazek

W tym tygodniu dalej obserwujemy podwyżki cen w skupach bydła. Już nie tak spektakularne, ale średnie notowania za wagę poubojową wzrosły we wszystkich grupach. Sprawdź aktualne ceny!

Aneta Lewandowska3 listopada 2021, 13:34

Deficyt żywca wołowego


Chociaż maksymalne ceny w naszym sondażu się zatrzymały, skupy w pozostałej części kraju powoli doganiają stawki tych, którzy płacą najlepiej. Notowania poubojowe pną się w górę, ale cena za żywiec wołowy jeśli spadła, to nieznacznie.

Kolejny tydzień podwyżek stawek w skupach w UE – tylko Hiszpania i Węgry obserwują spadek średniej ceny. W pozostałych częściach Europy hodowcy bydła na razie są spokojni.

Wzrosty chociaż w części mogą zrekompensować rolnikom straty związane z rosnącymi kosztami produkcji, ale nie oszukujmy się – nikt nie idzie hodowcom na rękę zwiększając notowania – za cenami stoi niska podaż bydła na rynku unijnym. Spadek pogłowia wołowego daje się we znaki przetwórcom, którzy po raz kolejny z rzędu edytowali cenniki.

Zakłady mięsne liczą na uspokojenie trendu zwyżkowego, obawiając się, że zachodnia część Europy wysyci się wołowiną do tego stopnia, że mniej chętnie kupi polskie mięso. A brak zbytu oznacza spadki. Jeśli jednak w listopadzie sytuacja się pogorszy, rolnicy mogą odczekać ze sprzedażą do „gorączki przedświątecznej”, która już niebawem nastąpi.


Statystyki na plusie

Jak podaje GUS, we wrześniu skupiono w Polsce ponad 20,7 tys. ton żywca wołowego (z cielęcym); 253,6 tys. ton w okresie od stycznia do końca trzeciego kwartału. Średnia cena z tego okresu dla młodego bydła rzeźnego wyniosła 7,44 zł/kg.

Zarówno ilościowo, jak i cenowo (o 16%) odnotowano wzrosty w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Podobny wzrost cen (rok do roku) podaje KE – średnio notowania wzrosły o 16,76%.


źródło: GUS

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio aż 18,20 zł/kg, za byka w klasie O 17,76 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio także oferują więcej niż przed tygodniem, bo około 17,01 zł/kg, a za klasę O 16,36 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 14,78 zł/kg, a w klasie O za około 14,73 zł/kg, co także oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 10,43 zł/kg, jałówek 8,87 zł/kg, a za krowy 7,26 zł/kg - niewiele mniej, jednak tutaj obserwujemy spadki.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

alWięcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ

Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli masz już prenumeratę top agrar Polska, wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu TUTAJ!
Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)