Bydła brakuje, ceny rosną

W tym tygodniu dalej obserwujemy podwyżki cen w skupach bydła. Już nie tak spektakularne, ale średnie notowania za wagę poubojową wzrosły we wszystkich grupach. Sprawdź aktualne ceny!
Deficyt żywca wołowego
Chociaż maksymalne ceny w naszym sondażu się zatrzymały, skupy w pozostałej części kraju powoli doganiają stawki tych, którzy płacą najlepiej. Notowania poubojowe pną się w górę, ale cena za żywiec wołowy jeśli spadła, to nieznacznie.
Kolejny tydzień podwyżek stawek w skupach w UE – tylko Hiszpania i Węgry obserwują spadek średniej ceny. W pozostałych częściach Europy hodowcy bydła na razie są spokojni.
Wzrosty chociaż w części mogą zrekompensować rolnikom straty związane z rosnącymi kosztami produkcji, ale nie oszukujmy się – nikt nie idzie hodowcom na rękę zwiększając notowania – za cenami stoi niska podaż bydła na rynku unijnym. Spadek pogłowia wołowego daje się we znaki przetwórcom, którzy po raz kolejny z rzędu edytowali cenniki.
Zakłady mięsne liczą na uspokojenie trendu zwyżkowego, obawiając się, że zachodnia część Europy wysyci się wołowiną do tego stopnia, że mniej chętnie kupi polskie mięso. A brak zbytu oznacza spadki. Jeśli jednak w listopadzie sytuacja się pogorszy, rolnicy mogą odczekać ze sprzedażą do „gorączki przedświątecznej”, która już niebawem nastąpi.
Statystyki na plusie
Jak podaje GUS, we wrześniu skupiono w Polsce ponad 20,7 tys. ton żywca wołowego (z cielęcym); 253,6 tys. ton w okresie od stycznia do końca trzeciego kwartału. Średnia cena z tego okresu dla młodego bydła rzeźnego wyniosła 7,44 zł/kg.
Zarówno ilościowo, jak i cenowo (o 16%) odnotowano wzrosty w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Podobny wzrost cen (rok do roku) podaje KE – średnio notowania wzrosły o 16,76%.
źródło: GUS
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio aż 18,20 zł/kg, za byka w klasie O 17,76 zł/kg wbc.
Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio także oferują więcej niż przed tygodniem, bo około 17,01 zł/kg, a za klasę O 16,36 zł/kg.
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 14,78 zł/kg, a w klasie O za około 14,73 zł/kg, co także oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego tygodnia.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 10,43 zł/kg, jałówek 8,87 zł/kg, a za krowy 7,26 zł/kg - niewiele mniej, jednak tutaj obserwujemy spadki.
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!
al
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli masz już prenumeratę top agrar Polska, wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu TUTAJ!