Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: nie stopują, idą w górę. Ile płacą za byki, jałówki i krowy?

Obrazek

Na rynku brakuje bydła mięsnego we wszystkich kategoriach. Stawki idą w górę, a zakłady zastanawiają się kiedy sytuacja się ustabilizuje. Chyba nieprędko ...

Dorota Kolasińska22 lutego 2022, 13:25

Zakłady ubojowe nadal narzekają na niską podaż bydła mięsnego na polskim rynku. Stawki rosną we wszystkich kategoriach, podobnie jest w Unii Europejskiej. Oficjalne cenniki to jedno, a drugie słyszymy u rolników. Ceny powyżej 20 zł/kg w wadze poubojowej nikogo już nie zaskoczą. W zeszłym tygodniu tyle rolnikom proponowano za byki w klasie R, teraz już za byki w klasie O hodowcy mogą dostać nawet powyżej 20 zł/kg. Pracownicy skupów ponadto podkreślają, że im większa partia zwierząt tym ceny wyższe. Mimo, że w oficjalnych cennikach stawki rzadko przekraczają 20 zł, a średnia cena to 19,5 zł/kg wbc za byki w klasie R, to jednak bardzo często rolnicy dostają więcej, byle tylko do danego skupu dojechał żywiec. 

Nie ma na razie sygnałów z rynku krajowego, ani europejskiego świadczących, o tym, że trend może się zmienić - wręcz przeciwnie, nasi zachodni sąsiedzi podejrzewają, że stawki jeszcze przez kilka tygodni utrzymają się na tym samym lub jeszcze wyższym poziomie. Najwięksi światowi producenci wołowiny zajmują się obecnie odbudową stad, więc mniej bydła trafia na ubój. Dzięki temu na europejskim i światowym rynku jest nieco luźniej. 

Niestety gorsza informacja płynie z rynku pasz, gdyż soja idzie w górę. Z najnowszych danych wynika, że na giełdzie w Chicago podrożała w ciągu ostatniego miesiąca o 15%, co nie pozostanie bez wpływu na polskie ceny poekstrakcyjnej śruty sojowej. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,53 zł/kg, za byka w klasie O 19,07 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,63 zł/kg, a za klasę O 17,80 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 16,79 zł/kg, a w klasie O za około 16,57 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,15 zł/kg, jałówek 9,58 zł/kg, a za krowy 7,86 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Envanto elements


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)