Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła w żniwa rosną - ile płacą w skupie?

Obrazek

Plony w magazynach rosną, a wraz z nimi ceny bydła. Praktycznie wszystkie zakłady ubojowe skusiły się na podwyżki w cennikach. Ile płacą w polskich skupach? 

Dorota Kolasińska2 sierpnia 2022, 15:33

Wraz z rozpoczęciem żniw, trend spadkowy stawek za bydło się odwrócił, a niektóre ceny wróciły do poziomu sprzed obniżek. Prawie każdy pracownik skupu skusił się na podwyżki, które notujemy w przypadku krów, jałówek i byków

Jak wynika z analizy KOWR z ostatniego tygodnia lipca w Polsce cena zakupu bydła rzeźnego wzrosła o 1,5% w porównaniu z poprzednim tygodniem i ukształtowała się na poziomie 10,75 zł/kg. Żywiec był o 1% tańszy niż przed miesiącem, ale o 47% droższy niż rok temu. Podwyżkom w zeszłym i bieżącym tygodniu sprzyjają żniwa, a skupy narzekają na mniejszą ilość towaru.

Rolnicy dwoją się i troją, aby zdążyć na czas i ominąć ulewne deszcze, które w ostatnich dniach pokrzyżowały plany. W tym czasie gospodarze zajęci są zbiorem, czyszczeniem, suszeniem lub sprzedażą zbóż. Ta sytuacja zapewne potrwa jeszcze około 3 tygodni i możliwe są dalsze wzrosty stawek. Pracownicy skupów podkreślają, że we wrześniu trend może się lekko odmienić, aby wrócić na podobne jak obecnie tory późniejszą jesienią. 

Z gospodarstw docierają informacje, że w cennikach stawki są niższe niż te faktycznie oferowane przez zakłady, co stanowi bazę do negocjacji za dobry i wyrównany towar. Rolnicy są ponownie zdziwieni, że ceny jałówek znowu są w niektórych przypadkach wyższe niż byków. Dla przypomnienia - w niektórych krajach UE wołowina z jałówek jest traktowana jako premium, a nadal w Polsce hodowców jałówek opasowych brakuje, podobnie jak wolców. 


Na rynku unijnym mikrospadki

Jak wynika z informacji, które podaje KOWR na rynku unijnym od końca czerwca br. utrzymuje się niewielki spadek cen zakupu bydła. W dniach 18–24.07.2022 r. średnio w UE bydło rzeźne klasy R3 skupowano po 483,90 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, nieco (o 0,2%) taniej niż tydzień wcześniej oraz o 1% taniej niż przed miesiącem. Jednak w odniesieniu do cen uzyskiwanych przed rokiem bydło podrożało o 27%.
- Cena wołowiny w Polsce wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 461,33 EUR/100 kg, o 5% niższym niż średnio w UE oraz niższym niż we Francji (o 9%), w Irlandii (o 7%), Niemczech (o 4%) i Niderlandach (o 3%) - zaznacza dział analiz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

Z kolei na niemieckiej giełdzie VEZG byki w klasie R skupowane są średnio za 4,88 euro za kg w wbc, jałówki 5,08-5,12 euro/kg, a krowy w cenie 4,5-4,7 euro za kg. 


- Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 11,50 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2023 r. - podają eksperci Credit Agricole. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

 W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,4 zł/kg, za byka w klasie O 20,98 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 21,49 zł/kg, a za klasę O 20,68 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 19,94 zł/kg, a w klasie O za około 19,78 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,83 zł/kg, jałówek 11 zł/kg, a za krowy 9,6 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

 

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)