Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: zakłady ograniczają ubój. Jakie stawki za byki, jałówki i krowy?

Obrazek

Trendy rynkowe zmienia sytuacja gospodarcza i objętość portfela konsumentów. Nastroje w branży są morowe, czy takie pozostaną na dłużej? 

Dorota Kolasińska12 października 2022, 14:26

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są prognozy na rynku?
  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • ile potrwa stagnacja?
  • ile płacą w UE za bydło?

W krajowych zakładach ubojowych nastroje są pesymistyczne. Wiele z nich ogranicza ubój do trzech – czterech dni w tygodniu. Nie ma nadmiaru żywca wołowego, ale z tego powodu tym razem ubojnie nie narzekają, bo i tak nie bardzo jest gdzie towar sprzedać. Magazyny są zapchane, a mimo wszystko linie ubojowe pracować muszą. Nie widać na razie wzrostu zainteresowania ze strony importerów.

Nadal jest presja ze strony kontrahentów, aby obniżać ceny wołowiny, ale nie ma takiej możliwości – rolnicy sprzedawać po niższych cenach nie chcą, a zakłady do biznesu dokładać także nie mogą zbyt długo. Pracownicy nie spodziewają się na razie znacznych obniżek, a o podwyżkach nawet nie chcą mówić, bo nie wiadomo, czy je w tym roku jeszcze zobaczymy w zakładowych cennikach. Wołowina stała się mięsem premium, na które przysłowiowy Kowalski nie może sobie pozwolić, nie tylko w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej.

W związku z tym zakłady solidarnie utrzymują cenniki na poziomie sprzed tygodnia, wyłamuje się coraz mniej zakładów. Średnio za byki w wadze żywej zakłady płacą około 13 zł/kg, w wadze poubojowej 21,2 zł/kg w klasie R.

Stagnacja cen bydła w UE

Na rynku unijnym sytuacja gospodarcza zmienia trendy. Otóż ostatnie badania pogłowia bydła, mówią o sporym spadku w Europie. W UE jest obecnie hodowanych 75,5 mln szt., co oznacza spadek o 1,4%. W prognozach z początku roku była mowa o spadku rzędu 1,3%. Pogłowie w takim razie spadło o 105 tys. szt. To duży liczba w skali roku, która powinna wpłynąć na … podwyżki cen, a tych na horyzoncie nie widać. Konsumenci wołowiny wydają więcej na produkty pierwszej potrzeby i rachunki, więc nie ma się co dziwić, że zapotrzebowanie maleje.

Największym hodowcą bydła w UE jest Francja, gdzie znajduje się prawie jedna czwarta całego bydła w UE. Także i tam spadek pogłowia jest znaczący – 2,5 %. Wzrost pogłowia zanotowano w Polsce, Irlandii i Holandii. Wiele europejskich państw ma za sobą poważną suszę i brak zapasów pasz. 

Ceny bydła mięsnego w Unii Europejskiej w ostatnim czasie także wpadły w stagnację. Jedynie jałówki cieszą się niezmiennym zainteresowaniem, a ceny utrzymują się wysoko. Według Komisji Europejskiej, młode buhajki klasy R3 były sprzedawane średnio za 4,96 euro/ kg masy poubojowej (to  12 centów więcej niż tydzień wcześniej).

- W 2022 r. w UE produkcja wołowiny może być o 0,6% mniejsza niż w 2021 r. i wynieść 6,8 mln ton. Podobnie jak w przypadku wieprzowiny i drobiu, spadek produkcji wołowiny będzie determinowany wysokimi cenami pasz, co może skutkować niższą masą ubijanych tusz w drugiej połowie 2022 roku - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Susza powoduje brakowanie

Jedną z przyczyn spadku pogłowia jest trudna sytuacja gospodarcza, a także susza. Ze względu na brak opadów w całej Europie i dłuższe okresy suszy w ostatnich latach coraz trudniej jest zapewnić wystarczającą bazę paszową. Rosną ceny pasz, energii, a stawki za bydło co prawda wzrosły, w stosunku do ubiegłych lat, jednak trzeba pamiętać, że koszty są niekiedy dwukrotnie wyższe. Wielu hodowców poza brakowaniem stad, po prostu rezygnuje z hodowli bydła.

W Niemczech susza wymusiła spore brakowanie stad mlecznych i mięsnych, ceny krów spadały (czego efektem były niewielkie obniżki w Polsce), w ostatnim tygodniu jednak ustabilizowały się. Również w skupie byków i jałówek nie ma wielkich zmian. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

 

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)