Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: ile płacą ubojnie na przełomie lutego i marca?

Obrazek

Zakłady ubojowe przeprowadzają nieśmiałe podwyżki, ale nie we wszystkich skupach. Ile płacą ubojnie za bydło? Zobacz najnowsze notowania! 

Dorota Kolasińska28 lutego 2023, 12:10

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
Z danych MRiRW wynika, że w ubiegłym tygodniu zakłady ubojowe płaciły za byki w wieku 12-24 miesiące 11,64 zł/kg w wadze żywej i 21,84 zł/kg w wadze poubojowej, z kolei za jałówki rolnicy otrzymywali średnio 11,44 zł/kg w wadze żywej i 22,08 zł/kg w wadze poubojowej. Krowy natomiast rolnicy średnio sprzedawali po 8,83 zł/kg i 18,14 zł/kg wbc. Warto zaznaczyć, że MRIRW ustala ceny wagi poubojowej na podstawie średniego wskaźnika wybojowości, który w Polsce wynosi obecnie 51%. Dlatego stawki dla niektórych rolników, którzy odchowują na przykład krzyżówki mięsne lub sztuki czystorasowe, mogą wydawać się nieco niskie.  Najwięcej za bydło płacono w regionie centralnym i południowym, a najmniej w północnym. Stawki tydzień do tygodnia spadły o 0,4%. 

Jak podaje KOWR według wstępnych danych GUS w styczniu 2023 r. do podmiotów skupujących dostarczono 422 tys. ton żywca rzeźnego, o 2% więcej niż w grudniu 2022 r. oraz o 3% więcej niż przed rokiem. Większy skup był wynikiem przede wszystkim 21% wzrostu (m/m) dostaw żywca wołowego, do 39 tys. ton. Co również mogło mieć wpływ na obniżki cen i nadmiaru surowca. 

W tym tygodniu ceny bydła w skupie pozostały na prawie takim samym poziomie, jak w ubiegłym notowaniu. Jedynie pojedyncze zakłady zdecydowały się zmienić cenę, na nieco wyższą (20-30 gr/kg). W niektórych ubojniach pracownicy mówią, że w przyszłym tygodniu mogą nastąpić kolejne niewielkie wzrosty stawek. 

W Niemczech podaż byków i krów jest niezbyt duża i nie zaspokaja w pełni popytu, więc tamtejsze rzeźnie podniosły stawki o 3 eurocenty za kg w wbc. Obecnie hodowcy otrzymują za byki w klasie R 5,1-5,15 euro za kg, a za krowy ok. 4,15 euro/kg. Według unijnych statystyk prowadzonych przez Meat Market Observatory stawki za polskie bydło poszły lekko w dół. Obecnie średnio byki wyceniane są za 4,75 euro za kg (o 0,5 euro/kg taniej niż w zeszłym tygodniu). Natomiast średnie ceny bydła ogółem w klasie R spadły o 1,46% (około 0,7 euro/kg). Warto dodać, że są to notowania sprzed dwóch tygodni (od 13 do 19 lutego). 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)