Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: ile zakłady płacą za jałówki, krowy i byki?

Obrazek

Mimo, że średnie ceny w UE poszły lekko w górę w ostatnim notowaniu, to na krajowe zakłady zmiana ta nie miała pozytywnego wpływu. Ile w tym tygodniu płacą ubojnie?

Dorota Kolasińska24 stycznia 2023, 12:47

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są prognozy na rynku?
  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • jaka będzie cena bydła w 2023 roku?
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?

Z ubiegłotygodniowego raportu Meat Market Observatory wynika, że średnia cena bydła w klasie R wynosi 5,13 euro/kg i wzrosła w stosunku do poprzedniego notowania o 0,5%. Jednak na polski rynek zmiana ta nie miała większego wpływu. Według notowań średnie ceny za bydło w Polsce w okresie 8-15 stycznia br. spadły o 2,3% (do 4,86 euro/kg). 

Największy spadek średnich cen w UE dotyczy krów, sięga 4% i wynika ze spadku cen mleka w skupie. W Niemczech ceny byków spadły o 10 eurocentów za kg. Poszukiwane są z kolei krowy mięsne i jałówki. Według giełdy VEZG za byki w klasie R rolnicy mogą otrzymać ok. 5,10 euro/kg. Niemcy mają optymistyczne nastawienie co do sytuacji na rynku bydła mięsnego i twierdzą, że ceny nie będą już spadać. Innego zdania są polskie zakłady... 

Przyczyny spadku cen bydła

Konsumenci rzadziej sięgają po wołowinę, ze względu na szczuplejszy portfel i inflację, a nawet jeśli kupują ten gatunek mięsa, to raczej tańsze elementy - do gotowania czy duszenia, co nieco stabilizuje sytuację na rynku krów (których stawki mocno spadły w ostatnim czasie), ale pogarsza sytuację cenową buhajów. Sytuacja wygląda podobnie w całej UE. 

Dodatkowo wiele krajowych zakładów twierdzi, że chłodnie są nadal wypełnione elementami, które sprzedają się w ostatnim czasie gorzej m.in. elementami drobnymi, które trafiały wcześniej na stołówki czy do placówek. Teraz według odbiorców bydła, zamówień jest mniej. Nadal jest wysokie zapotrzebowanie na jałówki mięsne (średnia cena 21,50 zł/kg) i ich ceny trzymają się stabilnie. Niektóre zakłady postanowiły obniżyć nieco ceny byków (średnio za byki w klasie R zakłady płacą 20,80 zł/kg, ale zdarzają się i takie, w których rolnik może wynegocjować 22,5 zł/kg). W ostatnich tygodniach spadek cen krów w kl. R w wbc sięgnął w niektórych zakładach nawet 2 zł/kg (średnia cena 18,1 zł/kg). 

Rolnicy twierdzą, że na rynku cenowym bydła mięsnego dochodzi do spekulacji, szczególnie ze strony pośredników. Hodowcy podkreślają, że wystarczy wykonać dwa telefony więcej do innych okolicznych zakładów i może się okazać, że znajdzie się lepszy odbiorca z wyższym cennikiem. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)