Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: jakie stawki oferują krajowe zakłady?

Obrazek

Na rynku europejskim i krajowym podaż zaspokaja popyt. Obserwowane są niewielkie wahania stawek. W Polsce w kilku ubojniach zdecydowano się na podwyżki. Ile w tym tygodniu zakłady płacą za bydło?

Dorota Kolasińska7 marca 2023, 12:10

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 

W UE w ostatnim tygodniu lutego można było zaobserwować wzrost średniej ceny za bydło w kl. R o 1%, obecnie stawka wynosi 5,1 euro za kg. Z danych Meat Market Observatory wynika, że w Polsce ceny bydła w porównaniu do innych unijnych państw drgnęły lekko w górę, bo o 0,8%, co można było zauważyć w krajowych notowaniach i nieśmiałych wzrostach, w ubiegłym tygodniu. Ceny nieznacznie spadły w Belgii i we Włoszech. 

W Niemczech sytuacja jest stabilna. Obserwowana jest nieco większa podaż młodych buhajów, jednak popyt ubojni nie jest zbyt wysoki, bo nadal handel wołowiną na rynku unijnym nie jest w najlepszej kondycji. Jak wynika z ostatniego notowania na giełdzie VEZG rolnicy otrzymują średnio w tym tygodniu 5,11 euro za byki w klasie R, a za krowy 4,15 euro/kg. 

Na rynku krajowym niewielka podaż zaspokaja średni popyt, a w cennikach nie ma wielkich zmian. Tam gdzie żywca brakuje zakłady podnoszą lekko stawki, jednak nie jest to krajowy trend, ale jedynie lokalny, wynikający z aktualnego zapotrzebowania. Jak informują pracownicy ubojni zaczyna brakować krów rzeźnych, co raczej przez najbliższy czas się nie zmieni, bo w przyszłym tygodniu rozpoczyna się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. 

Prognoza dla rynku wołowiny w 2023 r.

Ceny wołowiny pobiły rekordy w wielu regionach świata w 2022 r., napędzane zwiększonym popytem konsumentów i ograniczonymi dostawami.

Brazylia osiągnęła rekordowy wolumen eksportu w 2022 r., dzięki rosnącemu popytowi w Chinach, które powoli wychodzą z pandemii Covid -19 i odbudowują gospodarkę. Przewiduje się, że popyt na wołowinę w Chinach wzrośnie w drugiej połowie 2023 r., powodując wzrost światowych cen wołowiny.

Drugim największym rynkiem są Stany Zjednoczone. Po ustanowieniu rekordów zarówno pod względem wielkości, jak i wartości eksportu wołowiny w 2022 r., dane pokazują, że produkcja spada. Pogłowie krów mamek spadło do ​​najniższego poziomu od 1962 r., a zapasy paszowe są również niskie. Spodziewany spadek produkcji wołowiny w USA spowoduje redystrybucję światowych dostaw wołowiny.

Prognozuje się, że całkowita produkcja wołowiny na świecie w I kwartale będzie stabilna, z 5-procentowym wzrostem w Australii i 2-procentowym wzrostem produkcji w Brazylii, co zrekompensuje spadki w USA, UE-27 i Nowej Zelandii. Przewiduje się, że podaż bydła na rynku będzie niska.

W 2022 roku Chiny zwiększyły import wołowiny o 15% do 2,68 mln ton. Stały się jednym z trzech największych miejsc eksportu wołowiny z USA. Jednak wraz ze spadkiem podaży w Stanach Zjednoczonych wzrost eksportu prawdopodobnie spowolni, pozostawiając miejsce na wzrost wymiany handlowej z Australią. Jednocześnie Chiny i Stany Zjednoczone tymczasowo zawiesiły import brazylijskiej wołowiny z powodu wybuchu BSE.

Produkcja wołowiny w Europie spadła w 2022 r. o około 1,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. W rezultacie eksport spadł o 19% i prawdopodobnie pozostanie słaby w 2023 r.

W Meksyku prognozowany jest wzrost produkcji, gdyż w ostatnim czasie kraj ten skupiał się na odbudowie stada krów mamek.

Ogółem w 2022 roku produkcja wołowiny w Nowej Zelandii spadła o 4% do 26 774 ton. W lutym br. w Nową Zelandię uderzył cyklon, który spowodował spore straty w rolnictwie, co również wpłynie na rynek wołowiny na świecie.

Według prognoz Rabobanku 2023 r. przyniesie spadek cen wołowiny, co może wpłynąć na wzrost konsumpcji. Warto pamiętać, że rynek wołowiny jest w obecnych czasach bardzo niestabilny, a prognozy zmieniają się z tygodnia na tydzień. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)