Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: jałówki droższe niż byki nawet o 1 zł/kg w wbc

Obrazek

Znowu okazuje się, że jedyną kategorią bydła, którą wszelkie kryzysy omijają są jałówki. Na ich tusze zawsze jest zapotrzebowanie i zbyt. Teraz stawki są nawet o 1-,1,5 zł/kg wyższe niż za byki. Ile płacą zakłady?

Dorota Kolasińska17 stycznia 2023, 11:47

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są prognozy na rynku?
  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • jaka będzie cena bydła w 2023 roku?
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?

Na rynku największe wahania cen w ostatnich tygodniach obserwujemy w przypadku byków i krów. Stawki spadają, byków na rynku pojawiło się więcej, a zbyt jest nadal na słabym poziomie. Po raz kolejny zaskakuje stabilna i mocna pozycja jałówek na krajowym rynku. Znów ceny są wyższe niż buhajów oraz jest na nie stałe i wysokie zapotrzebowanie. Jednak nie jest to proste dla rolników, którzy decydują się je opasać, bowiem kupić dobry materiał w sensownej cenie to nie lada wyzwanie.

Mięsne jałówki w wadze około 200 kg to koszt rzędu 4 tys. zł! Plusów w utrzymaniu tej grupy jest sporo - są mniej agresywne niż byki, utrzymuje się je zwykle nieco krócej, mają dobre przyrosty i konwersję paszy. Wadą jest to, że szybciej się otłuszczają niż byki więc trzeba wyczuć dobry moment na sprzedaż, żeby zakład nie obniżył ceny w wbc. 

- Hodowców jałówek mięsnych nie jest zbyt wiele, a zapotrzebowanie od eksporterów jest wysokie. Nie ma tak dużych wahań rynkowych w cenach jak w przypadku byków czy krów. Tutaj zbyt jest pewny - mówi jeden z pracowników ubojni w centralnej Polsce. 

Światowe prognozy i ceny wołowiny

Jak wynika z najnowszego raportu USDA dotyczącego globalnej produkcji wołowiny na 2023 r. prognoza na najbliższych rok nie zmieniła się od października i wynosi 59,2 milionów ton.
Ceny tusz wołowych u głównych eksporterów są nadal stosunkowo wysokie w porównaniu z poziomem przed pandemią, co niestety sugeruje ograniczone dostawy. Prognozy dla światowego eksportu również pozostały na poziomie z października 2022 r. - 12,12 mln ton. 

Mimo, że Chiny wznawiają import wołowiny, to jednak miejsce na tym rynku zajmie Australia i Brazylia. Oczekuje się, że te dwa kraje zwiększą możliwości eksportowe w br. 
Jak z kolei wynika z danych Meat Market Observatory ceny brazylijskiej i australijskiej wołowiny w porównaniu do europejskiej powalają. 

  • BRAZYLIA : 318.06 euro/100 kg
  • AUSTRALIA : 456.17 euro/100 kg
  • UE : 503.81 euro/100 kg

Ceny w UE w pierwszym tygodniu stycznia br. spadły średnio o 2%, ale nie jest to zbyt dobre źródło prognozowania rynkowej sytuacji, gdyż pomiędzy unijnymi państwami są ogromne różnice cenowe i skoki - raz w górę, raz w dół, bez konkretnego trendu. 

- Żywa podaż młodych buhajów jest ograniczona, a popyt nieco słabszy. Duzi gracze w branży ubijają znacznie mniej byków, a w przypadku firm średniej wielkości ten trend jest mniej zauważalny. Sprzedaż drobnych elementów najwyraźniej wraca. Cena pozostaje taka sama, ale presja nieco wzrasta - podaje topagrar.com.

Według giełdy VEZG za byki w klasie R rolnicy mogą otrzymać ok. 5,20 euro/kg, a więc sytuacja nie zmieniła się od ubiegłego roku. Jednak giełda niemiecka, nie ma już tak dużego przełożenia na polskie ceny, jak to było jeszcze przed pandemią. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 


dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)