Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: kolejne tąpnięcie o kilkadziesiąt groszy za kg

Obrazek

Niestety ubiegłotygodniowa prognoza niektórych zakładów się sprawdziła i ubojnie znów obniżyły stawki. Tym razem oberwały wszystkie grupy produkcyjne.

Dorota Kolasińska5 lipca 2022, 12:19

Zakłady ubojowe wchodzą w wakacyjny tryb. Niestety upały w całej Europie nie zachęcają konsumentów do spożywania większej ilości mięsa, większą popularnością cieszą się owoce, warzywa i ryby. Zapotrzebowanie na wołowinę u zachodnich sąsiadów spadło, magazyny nadal są pełne, a popyt niewielki. Do zakładów sprzedają tylko Ci rolnicy, którzy muszą spieniężyć żywiec, a od reszty słyszymy, że to co mogą planują przetrzymać, jeśli zapas paszy pozwoli, co najmniej do września/października, tak aby nie przekroczyć granicznej masy ciała. 

W kraju kolejny tydzień z rzędu obserwujemy obniżki, we wszystkich kategoriach. Spadki rzędu 30-60 gr/kg w wadze poubojowej wprowadziły praktycznie wszystkie zakłady z naszej listy.

Jak wynika z danych MRiRW w dniach 20-26 czerwca br. zakłady w kraju płaciły średnio 11,49 zł/kg za  byki w wieku od 12 do 24 miesięcy,  9,55 zł/kg za krowy i 11,23 zł/kg za jałówki. Średni spadek cen od poprzedniego notowania wyniósł od 0,5 do 1,7%. Za byki zakłady w wadze poubojowej średnio płaciły 21,55 zł/kg, za jałówki 21,67 zł/kg, za krowy 19,6 zł/kg.

Ceny bydła w UE

Niestety krajowe obniżki wynikają ze spadków stawek u importerów. Obniżki cen według danych Bord Bia obserwujemy we Włoszech – w przypadku krów 7,1% i jałówek o 4% i byków w klasie U o 6,9%. W Hiszpanii z kolei spadają ceny jałówek i krów, we Francji ceny młodych byków w klasie R i O (o około 0,5%). Według danych giełdy VEZG z 4 lipca br. w Niemczech sytuacja jest w miarę stabilna, gdyż rolnicy otrzymują za młode byki średnio 4,63 euro/kg, za jałówki 4,95 euro za kg, a za krowy 4,4-4,6 euro za kg. Sytuacja od dwóch tygodni się nie zmienia – podaż podąża za popytem, stąd brak wahań.

- Podtrzymujemy naszą ocenę, że kolejne kwartały przyniosą zwiększenie światowej podaży mięsa wołowego, co będzie sprzyjać spadkowi cen skupu. Jednocześnie utrzymujące się obecnie bardzo wysokie na tle historycznym ceny wołowiny oddziałują w kierunku obniżenia popytu na ten gatunek mięsa, co będzie dodatkowym czynnikiem stabilizującym sytuację cenową. Mimo to oczekujemy, że w horyzoncie naszej prognozy ceny skupu bydła pozostaną na wysokim historycznym poziomie. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie. Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 11,50 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2023 r. – prognozuje bank Credit Agricole w letnim raporcie. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

 W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 20,79 zł/kg, za byka w klasie O 20,36 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 20,98 zł/kg, a za klasę O 20,24 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 19,48 zł/kg, a w klasie O za około 19,34 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,67 zł/kg, jałówek 10,83 zł/kg, a za krowy 9,6 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

 

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)