Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – koronawirus wprowadza rynkowy zamęt

Obrazek
W ubiegłym tygodniu ceny żywca bardzo spadły i wydawało się, że epidemia koronawirusa spowoduje iż obniżki będą kontynuowane i w tym tygodniu. Niespodziewanie jednak pojawiły się lekkie podwyżki...
Dorota Kolasińska24 marca 2020, 11:51

W ubiegłym tygodniu cenniki bydła jednogłośnie obniżono w każdym zakładzie. Ceny spadły średnio o kilkadziesiąt groszy za kg – międzynarodowy transport bydła stanął, restauracje zamknięto, a ludzie wychodzą do sklepów rzadziej – efekt pandemii koronawirusa. W tym tygodniu spodziewaliśmy się dalszych spadków cen, a tymczasem w kilku zakładach podniesiono ceny za wszystkie kategorie bydła. Co prawda granice zostały udrożnione, po wprowadzeniu zielonych korytarzy dla żywca i produktów szybko psujących się, to nadal wiele firm transportowych rezygnuje z wyjazdów do Włoch

Ceny za byki w klasie R w wadze bitej ciepłej wzrosły w kilku zakładach od 10 do 50 gr/kg. Ceny wagi żywej nie uległy zmianom. Spadła średnia stawka za jałówki w klasie R o 40 gr/kg. Obecne zmiany cenników są spowodowane raczej sytuacją rynkową w kraju, gdyż jak informują pracownicy zakładów, rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą bydła, więc do ubojni trafia go mniej, niż w ubiegłym tygodniu. Silnie wyhamowała sprzedaż półtusz, natomiast nadal dobrze sprzedają się elementy zarówno na naszym rynku jak i za granicą. 

Jeżeli chodzi o sytuację na rynku europejskim, to u większości naszych odbiorców ceny za żywiec wołowy lekko spadają. Wszystkie kraje mają podobne problemy jak Polska – transport międzynarodowy, lekka panika konsumentów, mniej życia towarzyskiego, za którym podąża spadek spożycia (przynajmniej mięsa), zmniejszenie dziennego uboju żywca. We Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech ceny we wszystkich kategoriach skupowanego bydła spadły, średnio o około 1 - 2,5% (20-60 gr/kg). We Francji sytuacja rynkowa jest dość stabilna, w Hiszpanii spadły ceny jałówek i krów, ale obserwowany jest wzrost cen byków. 

Według danych MRiRW ceny byków w wieku od 12 do 24 miesięcy spadły w ciągu tygodnia o 4,3%, jałówek o 2,2%, a krów o 0,1%. Obecnie średnia cena na rynku byków w wadze żywej wynosi 6,43 zł/kg, krów 5,09 zł/kg i jałówek 6,56 zł/kg. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 11,77 zł/kg, za byka w klasie O 11,39 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 11,84 zł/kg, a za klasę O 11,18 zł/kg. 

Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,42 zł/kg, a w klasie O 10,33 zł/kg. 

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,43 zł/kg, jałówek 5,83 zł/kg, a za krowy 4,90 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)