Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: lokalne zmiany cenników. Świąteczny marazm?

Obrazek

Na rynku pojawiło się lekkie i bardzo lokalne ożywienie w skupach. Ceny bydła w niektórych rejonach kraju poszły w górę, ale to jedynie chwilowa zmiana wywołana większym zapotrzebowaniem. Ile płacą za bydło w tym tygodniu?

Dorota Kolasińska13 grudnia 2022, 13:07

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są prognozy na rynku?
  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • jaka będzie cena bydła na koniec roku?
  • ile czasu będą obniżki? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?

Niektóre zakłady pozbyły się nadwyżek wołowiny w magazynach i zostało jeszcze nieco miejsca, więc kontynuują ubój i dają trochę lepsze ceny, bo zależy im na towarze dobrej jakości. Podwyżki stawek dotyczą nielicznych ubojni i wynikają z chwilowo większego zapotrzebowania. 

W okresie świątecznym każda ubojnia działa inaczej, niektóre zamykają się już za tydzień, niektóre ograniczają ubój do kilku dni w tygodniu. A rolnicy jeśli sytuacja ich do tego nie zmusza, nie sprzedają, bo ceny nie są dla nich zadowalające. Mimo, że zakłady podają w cennikach określone stawki, to zwykle są one niższe niż oferują w rzeczywistości. Największe możliwości negocjacyjne mają hodowcy, którzy sprzedają jednorazowo kilkanaście sztuk, wyrównanych wagowo. Wtedy jest większa szansa wynegocjowania podwyżki. Bydło nie jest teraz mocno poszukiwane, bo nadal magazyny wielu zakładów są wypełnione mięsem po brzegi.

A na unijnym rynku ceny nieco wzrosły

- Systematyczny wzrost cen żywca wołowego utrzymuje się w Unii Europejskiej. Na przełomie listopada i grudnia 2022 r. średnia cena zakupu bydła rzeźnego klasy R3 w UE ukształtowała się na poziomie 503,81 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej wobec 502,84 EUR/100 kg tydzień wcześniej. Żywiec ten był o 1% droższy niż przed miesiącem oraz o 17% droższy niż przed rokiem. Cena polskiej wołowiny tej klasy wyrażona w walucie unijnej wyniosła 489,13EUR/100 kg i była o 14,68 EUR (o 3%) niższa od średniej ceny w UE - czytamy w komunikacie KOWR.

Według MRiRW rolnicy w pierwszym tygodniu grudnia br. uzyskiwali średnio 11,67 zł/kg wż za byki, 9,03 zl/kg wż za krowy i 11,33 zł/kg za jałówki. Największy spadek cen obserwujemy w przypadku krów. 

Najwięcej za byki w wieku 12-24 miesięcy płaciły zakłady zlokalizowane w centrum kraju, średnio 11,75 zł/kg w wadze żywej (22,45 zł/kg wbc), najmniej zakłady zlokalizowane na północy kraju, bo 11,33 zł/kg wż. Tam również bydło ogółem najmocniej potaniało, bo około 2%.

Z naszej sondy wynika, że średnia cena za byki w wadze żywej to 13 zł, jednak z niektórych rejonów kraju od rolników płyną informacje, że jeszcze gdzieniegdzie udało się sprzedać byki za 14 zł/kg. Niestety to ostatnie podrygi takich cen, bo Nowy Rok nie wróży korzystnych zmian... 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)