Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: małe podwyżki, ale nie wszędzie

Obrazek

Rolnicy czekali na wzrost cen bydła, jednak podwyżki nie są spektakularne. Zakłady płacą nieco więcej niż w ubiegłym tygodniu za byki i jałówki. Jakie stawki w skupach?

Dorota Kolasińska18 kwietnia 2023, 10:51

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • dlaczego ceny bydła spadają?

Ceny bydła w UE

Na rynku unijnym notowane są spadki cen skupu bydła. Najsilniejsza presja na obniżki dotyczy młodych byków, ich ceny spadły średnio o 1% i usadowiły się na poziomie 4,92 euro/kg w kl. R.

W Niemczech popyt ze strony ubojni jest dość niski i zaspokojony niewielką podażą. Magazyny powoli się opróżniają, a na rynku jest w miarę spokojnie. Wg. giełdy VEZG za młode buhaje niemieccy rolnicy w tym tygodniu otrzymują 4,7 euro/kg, co oznacza brak zmian od ostatniego notowania.

Ceny skupu bydła w Polsce

Jak podaje KOWR od stycznia do lutego br. wyeksportowano 79 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych (w ekwiwalencie tusz), o 9% więcej niż przed rokiem. Przychody z eksportu asortymentu wołowego i cielęcego wyniosły 383 mln EUR (1,8 mld zł) i były o 20% większe. W tym czasie do kraju sprowadzono 9 tys. ton produktów wołowych i cielęcych (0 19% mniej) niż rok wcześniej.

Według cen bydła MRiRW w okresie 3-9.04.2023 byki wieku 12-24 m-cy rolnicy sprzedawali średnio za 11,54 zł/kg w wadze żywej i 21,65 zł/kg w wbc. W notowaniach cen pojawiły się stawki uzyskiwane w skupie za wolce – 20,92 zł/kg. Rolnicy, którzy sprzedawali w w.w. okresie krowy otrzymywali średnio 8,86 zł/kg w wadze żywej i 18,18 zł/kg w wadze poubojowej. Ceny jałówek pozostały stabilne na rynkowe wahania, a gospodarze otrzymali średnią cenę na poziomie 11,46 zł/kg w wadze żywej i 22,17 zł/kg za wagę poubojową.

Ile płacą skupy bydła w bieżącym tygodniu?

Z naszej sondy wynika, że mimo zastoju w ubiegłym tygodniu i spadków stawek, bydła jednak trochę na rynku brakuje, a najsilniej odczuwają to województwa, gdzie hodowla jest rozdrobniona, a stada niewielkie. Rolnicy, którzy zgłosili sztuki do dopłat bezpośrednich jeszcze przez kilka tygodni nie będą mogli ich sprzedać.

Niektóre ubojnie w kraju zdecydowały się na podwyżki rzędu 20-30 gr/kg w wbc, a z rynku słychać już rosnące zainteresowanie bydłem na ubój koszerny. Na razie podwyżki są nieśmiałe i raczej nie można przywiązywać nadziei do tego, że takowy trend się utrzyma. Mięso sprzedaje się w tym tygodniu nieco lepiej niż w ubiegłych. Być może jest to kwestia spadku cen.

Obecnie polskie zakłady średnio płacą za byki 21,23 zł/kg w kl. R, za jałówki 21,73 zł/kg i za krowy 18,35 zł/kg. 

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)