Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – mały ruch w skupie, stawki za krowy w dół

Obrazek

Zakłady ubojowe przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia, magazyny są pełne, a zapotrzebowanie na żywiec niewielkie. Od ostatniego notowania spadły ceny krów nawet o kilkadziesiąt groszy za kg, ale nie wszędzie.

Dorota Kolasińska20 grudnia 2022, 12:40

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są prognozy na rynku?
  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • jaka będzie cena bydła na koniec roku?
  • ile czasu będą obniżki? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?

W kraju obserwujemy spadek zapotrzebowania na krowy rzeźne, ich ceny w części zakładów spadły.

Większość zakładów w przerwie świątecznej nie będzie prowadzić działalności w ogóle lub zmniejszy liczbę dni, w których będzie prowadzony ubój. Ceny w skupie nie są zachęcające do sprzedaży, co prawda zakłady zwykle w naszej sondzie podają nieco niższe niż mogą zapłacić, więc warto negocjować. 

Niestety prognozy analityków rynkowych co do spadku cen do poziomu 10,7 zł/kg (średnio za bydło wszystkich kategorii) pod koniec roku się sprawdziły.

- W okresie dziesięciu miesięcy 2022 r. wyeksportowano 393 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych w ekwiwalencie tusz (spadek o 3%), a przychody z eksportu wyniosły blisko 2 mld EUR (9,1 mld zł) i wzrosły o 33%. Jednocześnie do kraju przywieziono 57 tys. ton asortymentu wołowego i cielęcego (o 34% więcej niż przed rokiem) za 258 mln EUR (o 68% więcej) – wymienia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W ostatnim tygodniu przed świętami w Niemczech ceny młodych byków wzrosły, pojawiło się większe zapotrzebowanie. Niestety nie ma to przełożenia na polskie ceny bydła.

Ceny zakupu żywca wołowego

Według KOWR od końca listopada br. na rynku krajowym żywiec wołowy tanieje. Nie jest to żadną tajemnicą, ale poziom stawek jest naprawdę kiepski. Rolnicy za bydło rzeźne ogółem (jałówki, krowy i byki) uzyskiwali przeciętnie 10,73 zł/kg do 11 grudnia br., o 4 gr/kg mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 3% mniej niż przed miesiącem i tylko 16% więcej niż w zeszłym roku. 

Według cen resortu rolnictwa za byki w wieku 12-24 miesiące w ubiegłym tygodniu płacono średnio 11,62 zł/kg w wadze żywej i 21,79 w wbc. Krowy rolnicy średnio sprzedawali za 8,93 zł/kg w wadze żywej i 18,33 zł/kg w wadze poubojowej. Jałówki średnio wyceniano na 11,41 zł/kg i 22 zł/kg w wbc. 

Z naszej sondy z kolei wynika, że rolnicy w tym tygodniu średnio otrzymają za byki w klasie R 21,17 zł/kg, za krowy w klasie R 18,32 zł/kg, za jałówki w klasie R 21,41 zł/kg.

Hodowcy liczą na wzrost cen po Nowym Roku i kto może wstrzymuje się ze sprzedażą żywca, jednak nikt w tej sytuacji nie jest w stanie zagwarantować, że stawki w 2023 r. pójdą w górę. Analitycy twierdzą, że w 2023 r. można spodziewać się dalszych spadków, ale tego nie wiedzą nawet najstarsi górale, bo sytuacja na rynku jest dynamiczna i nieprzewidywalna, a czynników, które wpływają na ceny bydła jest bardzo wiele. Trendy znane nam w poprzednich latach nie mają dzisiaj żadnego odwzorowania.  

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)