Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – miła niespodzianka na koniec lutego

Obrazek
Koniec lutego przyniósł kompletnie niespodziewany wzrost w cennikach. Ciekawe czy to jedynie epizod, czy można mówić o korzystnym wietrze na rynku wołowiny, który będzie hulał także w marcu...
Dorota Kolasińska25 lutego 2020, 12:48

W zeszłym tygodniu nie zapowiadało się dobrze, ani u nas, ani u sąsiadów. Jednak w polskich zakładach cenniki drgnęły w górę. Trudno ocenić, czy to jedynie epizod, czy może korzystna fala, która popchnie cenniki w górę również w marcu. Pracownicy zakładów mówią o niedoborze surowca. Zachwianie sytuacji na światowym rynku wołowiny może spowodować koronawirus, który już trzęsie w posadach władze Argentyny, Chin, a za chwilę prawdopodobnie także Włoch, co pośrednio może wpłynąć na sytuację w Polsce. Trwają renegocjacje kontraktów w związku ze zbyt wysokimi cenami wołowiny trafiającej na chiński rynek.

Zapotrzebowanie na unijną wołowinę może wzrosnąć, jeżeli ceny będą konkurencyjne. Jednocześnie grypa ptaków u drobiu hodowlanego i ASF u trzody, a co za tym idzie wprowadzane kolejno zakazy importowe i towarzysząca temu dramatowi epidemia koronawirusa może spowodować jeszcze większe zachwianie na rynku mięsa niż dotychczas. 

Ubiegłotygodniowa huśtawka u naszych największych odbiorców wołowiny wpłynęła dość korzystnie na ceny dla naszych rolników. Nie można mówić o spektakularnych podwyżkach, jednak w niektórych zakładach ceny drgnęły w górę. Żaden z zakładów z naszej listy nie obniżył cen, więc uznajmy to za dobry znak.

W kilku zakładach podniesiono stawki za byki w wadze bitej ciepłej o 20-30 gr/kg, ale także lekko podniosły się ceny krów (20 gr/kg) i jałówek (20-30 gr/kg). Niestety podwyżek nie zanotowaliśmy w wadze żywej. 

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnia cena byków na dzień 20.02.2020 r. wyniosła 12,69 zł/kg wbc, jałówek 12,99 zł/kg, a krów 10,34 kg. Niestety z uzyskanych przez naszą Redakcję informacji ceny byków i jałówek są niższe na rynku o conajmniej 30 gr/kg wbc. 

A co u naszych największych odbiorców? W porównaniu do ubiegłego tygodnia we Włoszech ceny byków spadły o 3,4%, krów natomiast o 4%, wzrosła za to cena jałówek o 4,1%. W Niemczech z kolei lekko wzrosła cena krów i byków (0,5-0,7%), ale spadła cena jałówek. W Hiszpanii nie było zmian cenników byków i jałówek, natomiast wzrosła cena krów (0,7%).

Holenderscy i brytyjscy rolnicy mają powód do radości, bo na tamtejszych rynku notujemy same wzrosty od 2% do 5%. We Francji sytuacja nadal niekorzystna, ceny byków spadają, a krów i jałówek nadal są na niskim poziomie. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,31 zł/kg, za byka w klasie O 11,95 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,68 zł/kg, a za klasę O 11,90 zł/kg. 

Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,66 zł/kg, a w klasie O 10,56 zł/kg. 

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,77 zł/kg, jałówek 6,00 zł/kg, a za krowy 5,35 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)