Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: nawet 20,4 zł/kg wbc - kto tyle płaci?

Obrazek

Rośnie zapotrzebowanie na byki w wieku od 12 do 24 miesięcy, a wraz z nim stawki. Niektóre zakłady już oficjalnie proponują powyżej 20 zł/kg. Kto tyle płaci? 

Dorota Kolasińska18 stycznia 2022, 15:28
Zakłady narzekają na niewielką podaż na rynku bydła mięsnego, a zapotrzebowanie jest coraz większe. Dlatego praktycznie wszystkie podmioty, którym zależy na zakupie podniosły ceny. Mniej raptownie rosną stawki jałówek i krów, co nie oznacza brak wzrostów, ale podwyżki są nieco mniejsze niż w przypadków byków w klasie R i O. Dynamiczne i dość wysokie wzrosty stawek w wadze poubojowej skłaniają pracowników skupu do jednoczesnej modyfikacji cenników w wadze żywej. Rolnicy są dobrze poinformowani, kto w okolicy płaci najwięcej i gdzie warto sprzedać oraz w jakiej formie najlepiej. 

Nie tylko ceny bydła rzeźnego rosną, bo także ceny cieląt i odsadków, a także materiału hodowlanego czystej rasy podskoczyły. 

Kto płaci za bydło najwięcej?


Obecnie najwięcej na rynku proponuje ZM Biernacki Sp. z o.o. oraz Zakład Uboju Bydła w Biskupcu. Średnio wszystkie zakłady podniosły ceny za byki w klasie R o 30 gr/kg, jałówki i krowy o 20 gr/kg wbc. Nie jest też dużym zaskoczeniem, że za mięsne byki skupy płacą często nawet 12,5 zł/kg w wadze żywej. Sytuacja jest elektryzująca - gdyż niedawno takie ceny rolnicy dostawali za wagę poubojową w klasie R, a tyle ile obecnie dostają rolnicy za krowy w wadze żywej, można było sprzedać byki mieszańce.

Wszystko byłoby wspaniale, gdyby jednocześnie wraz z cenami nie rosły tak koszty produkcji - preparaty mlekozastępcze, pasze i nawozy. Każdy martwi się, jak ten biznes się zepnie w końcowej kalkulacji. Na szczęście skupujący nie prognozują wielkich zmian w najbliższym czasie. Bydła jest mało, a przy obecnych, bardzo wysokich kosztach produkcji i poziomie opłacalności będzie jeszcze mniej. 

Według MRiRW ceny bydła w ciągu ostatniego roku wzrosły o 40%, najwięcej w przypadku byków w wieku od 12 do 24 miesięcy (41,2%). 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,32 zł/kg, za byka w klasie O 18,86 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,23 zł/kg, a za klasę O 17,44 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 15,72 zł/kg, a w klasie O za około 15,60 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,32 zł/kg, jałówek 9,25 zł/kg, a za krowy 7,96 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)