Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: niepewne podwyżki – gdzie dokładnie?

Obrazek

Z jednej strony zakłady twierdzą, że nie mają zbytu, bo ceny polskiej wołowiny na unijnym rynku są wysokie, z drugiej strony w kraju do uboju trafia mniej bydła. Podwyżki są, ale tylko gdzieniegdzie. Ile płacą zakłady w Twojej okolicy?

Dorota Kolasińska25 października 2022, 13:17

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są prognozy na rynku?
  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • ile płacą w UE za bydło?

Ubojnie albo przygotowują się na to, że bydła będzie po Wszystkich Świętych jeszcze mniej, albo mają akurat większe zamówienia. Po 1 listopada w kraju ma rozpocząć się ubój koszerny, wówczas pojawiają się nowe możliwości i kontrakty, pytanie – czy w obecnej cenie będzie zapotrzebowanie na wołowinę?

O możliwych podwyżkach w tych właśnie dniach pisaliśmy kilkukrotnie, jednak warto dodać, że nie wszystkie ubojnie postanowiły podnieść stawki. Jest to zrozumiałe, wszystko zależy od aktualnej dostępności żywca w danym regionie i sytuacji w zakładach, które prowadzą ubój koszerny lub halal.

Według KOWR w drugim tygodniu października br. bydło rzeźne skupowano po 10,89 zł/kg, co oznacza, że cena była zaledwie o 1% wyższa niż tydzień wcześniej. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w tym samym okresie za byki w wadze żywej płacono 11,79 zł/kg, a w wadze poubojowej 21,97 zł/kg. Ceny jałówek w wadze żywej ukształtowały się na poziomie 11,36 zł/kg, natomiast ceny krów w wadze żywej 9,38 zł/kg. Najwięcej za byki płacono w regionie centralnym, najmniej w południowym, a różnica była spora, bo nawet 0,4 zł/kg.

W Unii Europejskiej stabilnie

Jak wynika z analizy KOWR średnia cena zakupu żywca wołowego w krajach Unii Europejskiej od września br. jest względnie stabilna, co wynika z pokrycia popytu odpowiednią ilością towaru.

- W dniach 10–16.10.2022 r. średnio w UE unijni dostawcy za bydło rzeźne klasy R3 uzyskiwali 492,39 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej wobec 492,43 EUR/100 kg w poprzednim tygodniu oraz 492,79 EUR/100 kg przed miesiącem. W Polsce za bydło rzeźne tej klasy płacono 470,91 EUR/100 kg, o 4% mniej niż średnio w UE i o 6% mniej niż w Niemczech oraz Hiszpanii, ale o 1% więcej niż w Irlandii – podaje KOWR.

W tym tygodniu w Niemczech ceny młodych byków wzrosły o 7 eurocentów/kg. Mimo zwiększonego brakowania krów podaż podąża za popytem i stawki są stabilne. Podwyżki w cennikach w Niemczech wynikają z nieco niższej podaży żywca i trochę wyższego popytu ze strony zakładów. Za krowy tamtejsze zakłady płacą od 4,0-4,23 euro/kg wbc, za byki 5,05-5,17 euro/kg, a za jałówki od 4,1 do 5,15 euro za kg w zależności od klasy tuszy.

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)