Ceny bydła: niepewne podwyżki – gdzie dokładnie?

Z jednej strony zakłady twierdzą, że nie mają zbytu, bo ceny polskiej wołowiny na unijnym rynku są wysokie, z drugiej strony w kraju do uboju trafia mniej bydła. Podwyżki są, ale tylko gdzieniegdzie. Ile płacą zakłady w Twojej okolicy?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są prognozy na rynku?
- ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy?
- ile płacą w UE za bydło?
Ubojnie albo przygotowują się na to, że bydła będzie po Wszystkich Świętych jeszcze mniej, albo mają akurat większe zamówienia. Po 1 listopada w kraju ma rozpocząć się ubój koszerny, wówczas pojawiają się nowe możliwości i kontrakty, pytanie – czy w obecnej cenie będzie zapotrzebowanie na wołowinę?
O możliwych podwyżkach w tych właśnie dniach pisaliśmy kilkukrotnie, jednak warto dodać, że nie wszystkie ubojnie postanowiły podnieść stawki. Jest to zrozumiałe, wszystko zależy od aktualnej dostępności żywca w danym regionie i sytuacji w zakładach, które prowadzą ubój koszerny lub halal.
Według KOWR w drugim tygodniu października br. bydło rzeźne skupowano po 10,89 zł/kg, co oznacza, że cena była zaledwie o 1% wyższa niż tydzień wcześniej. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w tym samym okresie za byki w wadze żywej płacono 11,79 zł/kg, a w wadze poubojowej 21,97 zł/kg. Ceny jałówek w wadze żywej ukształtowały się na poziomie 11,36 zł/kg, natomiast ceny krów w wadze żywej 9,38 zł/kg. Najwięcej za byki płacono w regionie centralnym, najmniej w południowym, a różnica była spora, bo nawet 0,4 zł/kg.
W Unii Europejskiej stabilnie
Jak wynika z analizy KOWR średnia cena zakupu żywca wołowego w krajach Unii Europejskiej od września br. jest względnie stabilna, co wynika z pokrycia popytu odpowiednią ilością towaru.
- W dniach 10–16.10.2022 r. średnio w UE unijni dostawcy za bydło rzeźne klasy R3 uzyskiwali 492,39 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej wobec 492,43 EUR/100 kg w poprzednim tygodniu oraz 492,79 EUR/100 kg przed miesiącem. W Polsce za bydło rzeźne tej klasy płacono 470,91 EUR/100 kg, o 4% mniej niż średnio w UE i o 6% mniej niż w Niemczech oraz Hiszpanii, ale o 1% więcej niż w Irlandii – podaje KOWR.
W tym tygodniu w Niemczech ceny młodych byków wzrosły o 7 eurocentów/kg. Mimo zwiększonego brakowania krów podaż podąża za popytem i stawki są stabilne. Podwyżki w cennikach w Niemczech wynikają z nieco niższej podaży żywca i trochę wyższego popytu ze strony zakładów. Za krowy tamtejsze zakłady płacą od 4,0-4,23 euro/kg wbc, za byki 5,05-5,17 euro/kg, a za jałówki od 4,1 do 5,15 euro za kg w zależności od klasy tuszy.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.
dkol/
Fot. Kolasińska
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR