Ceny bydła: niska podaż zaspokaja niski popyt. Jakie cenniki w tym tygodniu?

W UE w ubiegłym tygodniu średnie ceny bydła w kl. R wyniosły 5,05 euro/kg w wbc. W Polsce wzrosły o niecały 1 %, co widoczne było zakładowych stawkach i lekkich podwyżkach. A jak w tym tygodniu wyglądają cenniki?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są prognozy na rynku?
- ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy?
- kiedy można się spodziewać podwyżek?
Z danych Meat Market Observatory (30.01-5.02) wynika, że średnie unijne stawki za bydło wszystkich kategorii w klasie R wyniosły 5,05 euro/kg. W Polsce ceny polskiej wołowiny lekko wzrosły z poziomu 4,78 euro/kg do 4,82 euro/kg. Fakt ten był widoczny w krajowych zakładach, które nieco podniosły ceny (jednak tylko pojedyncze).
Ceny byków w Niemczech według giełdy VEZG są stabilne, ale rośnie popyt na krowy rzeźne, a podaż jest dość niska.
- Podaż młodych buhajów jest przeciętna, a popyt nieznacznie się poprawia. Skończyła się presja cenowa ze strony rzeźni. Poziom cen jest stabilny i już rośnie w południowych Niemczech. Niezależnie od tego sprzedaż drobnych kawałków pozostaje niska - czytamy na topagrar.com. Za młode byki w kl. R wg. VEZG rolnicy otrzymują około 5,03 euro/kg.
Jakie cenniki w krajowych zakładach?
Według krajowych zakładów skupujących żywiec wołowy sytuacja jest stabilna. Podaż zaspokaja obecny, również dość niski popyt ze strony importerów. Nadal nie sprzedają się mięsa drobne. Według pracowników ubojni taka sytuacja może się utrzymać do końca miesiąca. Ceny od ubiegłego tygodnia nie uległy żadnym zmianom, a zakłady zaleciły przepisać cenniki.
Za byki w klasie R rolnicy średnio otrzymają w tym tygodniu 21,04 zł/kg, za jałówki w tej samej klasie 21,73 zł/kg, a za krowy 18,32 zł/kg. Najbardziej stabilnie i dość wysoko trzymają się jałówki, na nie zawsze jest zapotrzebowanie i zbyt, bo na rynku krajowym jest ich znacznie mniej niż byków i krów.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.
dkol/
Fot. Kolasińska
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR