Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – odbiorcy chcą wykorzystać sytuację

Obrazek
Sytuacja na rynku polskim jest na razie stabilna, ceny stoją na podobnym poziomie sprzed tygodnia. Jednak telefony do zakładów są coraz częstsze, a zagraniczni odbiorcy chcą wykorzystać trudną sytuację na rynku...
Dorota Kolasińska6 października 2020, 10:50

Podobnie, jak w ubiegłym tygodniu stawki za bydło nie uległy większym zmianom, jedynie pojedyncze zakłady podniosły lekko ceny jałówek lub byków w zależności od lokalnego zapotrzebowania na surowiec. 

Pracownicy skupów informują, że telefony są coraz częstsze, a rolnicy pytają głównie o to, jak sytuacja, która rozgrywa się na naszych oczach, dotycząca nieszczęsnej "Piątki dla zwierząt" i ustawy o ochronie zwierząt, wpłynie na stawki za bydło i kiedy mogą się spodziewać ewentualnych obniżek. Z nieoficjalnych informacji, które uzyskaliśmy wynika, że sytuacja w Polsce i ewentualne ograniczenie uboju rytualnego już zachwiało rynkiem zewnętrznym. Nasi południowo-zachodni sąsiedzi – Niemcy, Hiszpanie, Włosi, Francuzi czy Belgowie doskonale wiedzą, co dzieje się na naszym rynku.

Popłoch rolników i niepewność zakładów dotycząca przyszłości to doskonała okazja do obniżenia stawek za żywiec i wołowinę. Cena na polski towar u europejskich odbiorców w ostatnich dniach spadła we wszystkich kategoriach o około 20 eurocentów/kg. Jednak sytuacja nie odbiła się na polskich cenach, bowiem kurs euro jest dość wysoki i zrekompensował akurat tę różnicę. 

Jak widać, ani polskie zakłady, ani rolnicy niespecjalnie spieszą się ze sprzedażą żywca i mięsa. Mimo częstszych telefonów nie ma dużej podaży na rynku, bo jest kilka zasadniczych powodów. Pierwszy dotyczy wysokich, tegorocznych zapasów pasz i dłuższego przetrzymywania bydła, drugi dotyczy programu Dobrostan, który zakłada utrzymanie bydła mięsnego na pastwisku co najmniej do 15 października, trzeci z kolei związany jest z  kończącymi się zbiorami kukurydzy na kiszonkę oraz jesiennymi zabiegami polowymi i siewem ozimin. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,73 zł/kg, za byka w klasie O 12,31 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,67 zł/kg, a za klasę O 11,96 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,81 zł/kg, a w klasie O za około 10,58 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,00 zł/kg, jałówek 5,83 zł/kg, a za krowy 5,35 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)