Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: ostatni tydzień podwyżek przed spadkami

Obrazek

Niestety, tak jak podejrzewaliśmy - wzrosty stawek były jedynie chwilowe. Mimo, że w tym tygodniu kilka ubojni podniosło ceny, to niestety podmioty skupowe już szykują się do obniżek, które mogą nastąpić nawet w tym tygodniu. Ile płacą ubojnie obecnie w tym tygodniu?

Dorota Kolasińska29 sierpnia 2023, 11:20

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Produkcja wołowiny
  • Ceny bydła w Polsce
  • Ceny bydła w UE
  • Ceny bydła w Niemczech
  • Prognoza cen bydła w skupie

Według notowań Meat Market Observatory ceny bydła w UE drgnęły lekko, co w kontekście systematycznych obniżek od kilku miesięcy, jest sygnałem pozytywnym. W ubiegłym tygodniu za młode byki w klasie R w UE rolnicy średnio uzyskiwali 4,74 euro/kg, a średnio za bydło wszystkich kategorii 4,8 euro za kg. Wzrost w porównania do poprzedniego notowania wyniósł około 20 eurocentów/kg.

Sygnał z UE spowodował również wzrost na niemieckiej giełdzie VEZG, gdzie hodowcy otrzymują za młode buhaje o około 10-15 centów więcej niż w poprzednim notowaniu, około 4,6-4,64 euro/kg, za jałówki 4,50-4,54 euro/kg i za krowy powyżej 270 kg wagi poubojowej 3,92 euro/kg. W Niemczech sytuacja jest stabilna, a podaż zaspokaja popyt.

Ceny bydła MRiRW

Według danych MRiRW rolnicy w poprzednim tygodniu sprzedawali byki do 24 miesięcy średnio za 0,82 zł/kg w wadze żywej i 20,30 zł/kg w wbc, za jałówki 10,63 zł/kg w wadze żywej i około 20,50 zł/kg w wbc, za krowy z kolei 8,05 zł/kg w wadze żywej i 16,53 zł/kg w wbc. Na rynku widać lekkie podwyżki cen byków o około 1,5%, mogliśmy to również obserwować w naszej ubiegłotygodniowej sondzie. W zeszłym tygodniu ceny podskoczyły, ze względu na niską podaż.

Ile płacą zakłady ubojowe w Polsce za bydło?

Niektóre ubojnie w kraju podniosły w tym tygodniu ceny skupy bydła o 30-40 gr/kg w wbc za byki i jałówki, pojedyncze także za krowy. Jednak większość z nich podkreśla, że to ostatni tydzień podwyżek. Mięso udawało się sprzedawać na bieżąco, a towaru chwilowo przez żniwa i pilne prace polowe brakowało. Niestety ze strony importerów jest silna presja na obniżki, stąd już większość ubojni, które podniosły lub utrzymały cenniki z ubiegłego tygodnia zapowiada spadek cen bydła, nawet pod koniec tego tygodnia.

Jeden z polskich podmiotów, który eksportuje znaczące ilości wołowiny do Turcji zdejmuje nadal sporo żywca z rynku, dzięki temu ceny jeszcze trzymają się blisko poziomu europejskiego. Niestety stawki już w przyszłym tygodniu mogą spaść, gdyż Izrael kończy na miesiąc pracę w Polsce, ze względu na przerwę wynikającą ze święta Sukot. Ubój rytualny na izraelski rynek ruszy dopiero w październiku. To niestety spowoduje nadwyżkę bydła, a za nią będą musiały pójść obniżki. 

Prognozowane spadki w najbliższym czasie mogą sięgnąć 17-18 zł/kg w wbc za byki w klasie R. Podwyżek cen bydła można spodziewać się dopiero późną jesienią przed przerwą świąteczną.

Obecnie krajowe ubojnie płacą za byki w klasie R średnio 19,41 zł/kg, za jałówki w klasie R 19,9 zł/kg i za krowy w kl. R 16,6 zł/kg. 

Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

dkol 
Fot. KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)