Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – poświąteczne podwyżki

Zakłady po świątecznej przerwie odbudowują zapasy. Niewielka podaż powoduje, że stawki rosną – nie wszędzie, ale podwyżki gdzieniegdzie są spore. Ile zakłady płacą za bydło?
Dorota Kolasińska8 kwietnia 2021, 09:00
W zakładach ubojowych po Świętach Wielkanocnych brakuje towaru, wiele z nich podniosło cenniki, co świadczy o niewielkiej podaży na rynku i sporym zapotrzebowaniu ze strony krajowych i zagranicznych odbiorców. Średnia stawka za byki w klasie R wzrosła o 12 gr/kg wbc, ale w niektórych zakładach ceny podniesiono nawet o 50 gr/kg w wadze poubojowej. Ceny jałówek wzrosły nieco mniej niż byków, bo średnio o około 10 gr/kg. Największy wzrost cen nadal jest obserwowany w przypadku krów, gdyż zakłady średnio podniosły stawki o 20 gr/kg w wbc. 

Najwięcej za byka w klasie R zakłady płacą nawet 14,3 zł/kg, a za jałówki 14,5 zł/kg (dobre wybicie, klasa R). Można podejrzewać, że jeśli nie wydarzy się nic zaskakującego na rynku, ceny krów będą nadal rosnąć, do rozpoczęcia sezonu pastwiskowego i zwiększenia rynkowej podaży. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 13,64 zł/kg, za byka w klasie O 13,24 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,27 zł/kg, a za klasę O 12,56 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,59 zł/kg, a w klasie O za około 11,42 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,62 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,23 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ