Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – rynkowa odwilż

Obrazek
Na rynku bydła pojawił się lekki przesyt. Ostatnio utrzymujące się wysokie ceny zachęciły rolników do sprzedaży. Nie tylko w Polsce powstał problem, ale również w innych państwach członkowskich. 
Dorota Kolasińska1 marca 2021, 14:25
Zachodni importerzy chwilowo wstrzymali zamówienia z Polski, problemy ze zbytem zaczęły się już pod koniec ubiegłego tygodnia. Zapewne wysokie stawki za bydło utrzymujące się przez kilka tygodni z rzędu zarówno w Polsce i u naszych sąsiadów spowodowały, że rolnicy tłumnie udali się do skupów, aby sprzedać bydło po najwyższych cenach. Efektem jest lekka nadpodaż surowca na europejskim rynku i niewielki spadek cen. Nie wszystkie zakłady obniżyły stawki. 

To, co obecnie wydarzyło się na rynku przypomina wiosenną odwilż. Ceny podejrzanie długo utrzymywały się na wysokim poziomie. Teraz obserwujemy obniżki rzędu 20 gr/kg w przypadku byków i podwyżki cen krów o 10-20 gr/kg. 

– Co roku jest tak, że rynek się nasyca do 15 stycznia i do tego czasu dobre ceny się utrzymują. Wyjątkiem od reguły jest ostra zima z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku. Duże śniegi i mróz utrudniające dojazd do gospodarstw, a także przetrzymywanie bydła w budynkach, aby przy niskich temperaturach była optymalna obsada, powodowały lekki zator. W zeszłym tygodniu worek się rozsypał i pojawiła się nadwyżka byków – mówi jeden z pracowników skupu i podkreśla, że zawirowania zaczęły się pod koniec ubiegłego tygodnia.

Można podejrzewać, że przez najbliższe dwa, trzy tygodnie na rynku będziemy mieć do czynienia z trendem spadkowym stawek, głównie w przypadku byków. Powrotu wyższych cen można się spodziewać za ok. miesiąc, kiedy z rynku zejdzie nadwyżka wołowiny. 

Tym razem na rynku poszukiwana jest krowa, bo jest jej na rynku mało, a ceny mleka jeszcze utrzymują się na przyzwoitym poziomie, więc rolnicy niechętnie pozbywają się nadwyżki w stadzie. Wzrosty stawek sięgają w niektórych regionach kraju nawet 30 gr za kg wbc. Podobnie jest na wielu europejskich rynkach, zarówno w przypadku byków i krów. 


Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 13,61 zł/kg, za byka w klasie O 13,20 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,28 zł/kg, a za klasę O 12,62 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,27 zł/kg, a w klasie O za około 11,17 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,58 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,07 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. archiwum


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)