Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – rynkowa zabawa w "kto da więcej"

- Pracuję w branży od 17 lat i słowo daję, takich cen nie było nigdy dotąd. 18,5 zł/kg wbc za byki w klasie R to szok. Wariactwo nie ma końca - mówi pracownik jednego ze skupów bydła mięsnego. 
Dorota Kolasińska12 października 2021, 13:30

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

Rekord już padł, kilka tygodni temu, ale podwyżki nadal nie mają końca. Stawki rosną z tygodnia na tydzień, a niektórzy skupujący podsyłają aktualizacje cenników nawet dwukrotnie w danym tygodniu, aby zachęcić rolników do sprzedaży. Żywca na rynku jest mało, a zakłady nadal się biją o towar. Jałówki, krowy, byki - wszystko schodzi na pniu... 

- Podstawiłem samochód po kilkanaście sztuk. Dałem cenę 17,5 zł/kg za byki, większość w klasie R. A hodowca mówi, że nie sprzeda, bo inny zakład dał mu o złotówkę więcej. Nie pamiętam takich czasów, żeby w kilka dni podnosić tak ceny. Na rynku jest wariactwo - mówi inny skupujący. 

Bardzo dobrze, że ceny nadal idą w górę, bo koszty rolnikom rosną z dnia na dzień. Mało kto powie, że mu się opłaca opas. Wystarczy zajrzeć do najnowszych notowań cen zbóż czy nawozów. Rachunki za gaz i prąd też wszyscy otrzymują wyższe. Z czego się cieszyć kiedy wszystko drożeje?

Cieszyć się zapewne będą Ci, którzy są niezależni od stosowania preparatów mlekozastępczych, poekstrakcyjnej śruty sojowej i rzepakowej oraz mają zapas swoich zbóż i pasz objętościowych. Nie zmienia to jednak faktu, że drożeje paliwo, media i nawozy, które są potrzebne w gospodarstwie na już. Koszty pracy również rosną, bo pracownicy chcą zarabiać coraz więcej i nic dziwnego, inflacja galopuje. 

- Bydła nie ma i nie będzie. Spada ubój w UE, zapotrzebowanie jest takie samo jak zwykle, ale towaru nie ma. Nie tylko u nas. Mówi się, że stawki za byki mogą wzrosnąć do 20 zł/kg wbc w klasie R. Jałówki i krowy też będą droższe, bo też ich brakuje - zaznacza w rozmowie z topagrar.pl przedstawiciel zakładów z woj. warmińsko-mazurskiego. 

Obecnie średnia unijna cena za byki w wadze poubojowej to 3,97 euro za kg (wzrost w porównaniu do ubiegłego roku wynosi ponad 13%), w przeliczeniu na obecny kurs euro to 18,17 zł/kg. Z naszej sondy wynika, że przeciętna cena płacona rolnikom za byki w klasie R wynosi obecnie 17,19 zł/kg, ale niektóre zakłady płacą za byki nawet 18,3 zł/kg! Niewiele brakuje do tego aby pierwszy raz w historii przekroczyć średnią unijną cenę za wagę poubojową byka.

Jesteśmy na dobrej drodze, a zakłady nie mają hamulców, bo linie ubojowe muszą pracować, zakłady muszą wywiązać się z kontraktów terminowych i zamówień. A bydła brakuje... zatem, zabawa w "kto da więcej" trwa w najlepsze. 

 Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 17,19 zł/kg, za byka w klasie O 16,77 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 16,29 zł/kg, a za klasę O 15,50 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 14,30 zł/kg, a w klasie O za około 14,13 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 9,70 zł/kg, jałówek 7,80 zł/kg, a za krowy 6,88 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)