Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – rynkowy marazm w Polsce, w UE lekka huśtawka

Obrazek
Stabilnie, ale nadal beznadziejnie, tak można powiedzieć o cenniku zakładów mięsnych. Przyglądamy się dokładnie cenom naszych największych odbiorców, niestety i tu sytuacja nie jest zbyt korzystna.
Dorota Kolasińska18 lutego 2020, 14:11

W większości polskich zakładów mięsnych niewiele się dzieje. Jeden z zakładów obniżył ceny o 30 gr/kg wbc za byki w klasie R i O, goniąc za kiepskim poziomem cen innych zakładów. Poza tym jednym, pracownicy skupów bydła odnosząc się do cenników ubiegłotygodniowych pozostawiają ceny na tym samym, delikatnie rzecz ujmując, beznadziejnym poziomie.

Istnieje niewielka szansa na podwyżki wynikające ze zbliżających się powolnymi krokami Świąt Wielkanocnych, jednak nie należy spodziewać się fajerwerków. Ceny także mogą wzrosnąć wraz z otwarciem sezonu grillowego czyli między majem, a czerwcem. Jednak, jak podkreślają pracownicy skupów, to tylko "gdybanie".

W związku z tym będziemy obserwować, co dzieje się u naszych największych odbiorców za granicą. Na razie niestety sytuacja nie napawa optymizmem. Prawie wszędzie odnotowaliśmy lekki spadek cen byków i niemrawy wzrost cen jałówek i krów (dane z dn. 9.02.2020). Powód do radości mogą jedynie mieć Hiszpanie i Holendrzy...

W Niemczech i we Włoszech ceny młodych byków nie uległy zmianie, natomiast cena krów i jałówek w stosunku do poprzedniego tygodnia lekko wzrosła (o ok. 0,3% w Niemczech i 3% we Włoszech). W Hiszpanii ceny byków (1,1%), krów (4%) i jałówek (ok. 3%) trochę się podniosły. W Holandii wzrosła cena byków o 2,3%, jałówek o 2,2% i krów aż o 9,8%. We Francji obserwujemy spadek ceny byków i jałówek, ale lekki wzrost cen krów w klasie O (2%). Rolnicy w Wielkiej Brytanii też nie mają powodów do zachwytu, bo ceny byków i jałówek spadły, jedynie podniosły się lekko ceny krów. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,25 zł/kg, za byka w klasie O 11,89 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,60 zł/kg, a za klasę O 12,01 zł/kg. 

Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,62 zł/kg, a w klasie O 10,50 zł/kg. 

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,77 zł/kg, jałówek 6,00 zł/kg, a za krowy 5,35 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)