Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: rynkowy zastój nie wróży podwyżek

Obrazek

Na polskim rynku korek, magazyny zatowarowane, a chętnych do zakupu niewielu. Ceny ćwierci wołowych nie są już tak konkurencyjne na europejskim rynku. O ile stawki dla rolników spadły kolejny tydzień z rzędu?

Dorota Kolasińska31 maja 2022, 11:34

Sytuacja na rynku bydła mięsnego idzie w niekorzystnym dla producentów i zakładów kierunku. Ceny zarówno bydła w skupie, ale i sprzedawanych ćwierci na europejski rynek idą w dół, a cała sytuacja jest spowodowana rynkowym zastojem i wojną w Ukrainie. Wołowina jest potrzebna, ale niestety ta tańsza.

Hiszpania notuje straty

Nasz czwarty co do wielkości importer wołowiny jest zalany własnym towarem – byki, jałówki, krowy. Hiszpanie na potęgę wyprzedają bydło, bo ceny pasz idą w górę. To kraj w dużej mierze uzależniony od ukraińskich dostaw zbóż, z płynnością których jest coraz gorzej. Mimo, że nie widać spadków stawek w europejskich notowaniach Meat Market Observatory dorosłego bydła, to doskonale pokazują to ceny cieląt mięsnych przeznaczonych na opas. Byczki jeszcze w połowie maja Hiszpanie kupowali za 259 euro za szt., teraz cena spadła do 154 euro za szt.! Tydzień do tygodnia, to spadek ceny o bagatela 100 euro (460 zł/ szt.).

Po brutalnym wzroście cen zbóż przeznaczonych na paszę w wyniku wojny w Ukrainie, rolnicy obecnie tracą około 1 euro za każdy kilogram wyprodukowanego mięsa. - Szacowana minimalna cena sprzedaży musiałaby wynosić 6,20 euro za kilogram, a ceny, jakie otrzymują, wahają się między 5,10 a 5,20 euro/kg - mówił José González, szef działu spraw wiejskich. Radny podkreślił, że sektor wołowiny jest stratny, a ustawa o przeciwdziałaniu sprzedaży poniżej kosztów produkcji nie jest przestrzegana. Tamtejsi rolnicy szacują, że aby pokryć koszty produkcji musieliby otrzymać minimum 5,65 euro/kg. Tamtejszy rząd zamierza wesprzeć rolników i otrzymają pomoc bezpośrednią około 60 euro do krowy (produkcja galicyjskiej wołowiny premium), ale fundusz ma być jeszcze uzupełniony.

Hodowcy twierdzą, że pomoc powinna wynosić co najmniej 180-200 euro na krowę. Problem to nie tylko bydło mięsne, ale również mleczne. Hiszpańscy producenci mleka otrzymali 169 mln euro z funduszu kryzysowego KE (wojna w Ukrainie) (na początku roku producenci otrzymywali 30 eurocentów za litr mleka). Rolnicy do końca czerwca otrzymają nawet 204 euro/szt. bydła (do 40 szt.), wypłata pomocy już ruszyła. Pytanie czy to pomoże w stabilizacji sytuacji na europejskim i polskim rynku oraz zniechęci hiszpańskich rolników do radykalnej sprzedaży bydła? 

Na niemieckiej giełdzie VEZG, która również wpływa na polskie ceny bydła, stawki za byki także spadły o 10-15 euro centów (4,55-4,6 euro za kg). 

W kraju spadki

W Polsce sytuacja jest niekorzystna, w notowaniach nadal widoczny jest trend spadkowy. Według danych resortu rolnictwa z dn. 16-22.05 ceny byków w wieku 12-24 miesiące spadły o 1,8%. Według naszej sondy średni spadek wynosi ok. 30 gr/kg. Spadki cenników również obserwowany jest w przypadku jałówek i krów, ale nieco mniejszy – rzędu 0,3-0,4 %. Z naszej sondy wynika, że zakłady płacą za nie około 30 gr/kg mniej w obydwu kategoriach. Przez ostatnie dwa tygodnie ceny spadły średnio o 0,8-1 zł/kg wbc we wszystkich kategoriach. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

 

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,37 zł/kg, za byka w klasie O 20,96 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 21,37 zł/kg, a za klasę O 20,56 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 20,03 zł/kg, a w klasie O za około 19,88 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 13,08 zł/kg, jałówek 11 zł/kg, a za krowy 9,3 zł/kg.

Cielęta kosztują, w zależności od wieku i typu od 12 do 15 zł/kg!

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Envato Elements


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

 

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)