Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła spadły nawet o 1 zł/kg – mniejszy eksport w niższej cenie

Obrazek

Zgodnie z zapowiedziami krajowych skupów bydła stawki spadły we wszystkich kategoriach, zarówno w wadze poubojowej i wadze żywej. Wpływa na tą sytuację kilka czynników. Ile płacą zakłady za bydło mięsne?

Dorota Kolasińska14 grudnia 2021, 11:35

Wszystkie zeszłotygodniowe prognozy dotyczące spadku cen niestety się sprawdziły. Stawki w każdej z kategorii spadły. Można było się spodziewać, że skoro wzrosty były szybkie i znaczące, podobnie jest ze spadkiem. Pozostaje nadzieja w stabilizacji na obecnym poziomie i rezygnacji z dalszych spadków, ale niestety o tym zadecyduje zapotrzebowanie w pierwszym kwartale 2022 r. W bieżącym tygodniu wiele krajowych zakładów obniżyło ceny nawet o 1-1,5 zł/kg w wadze poubojowej i około 0,5 zł/kg w wadze żywej.

Na obecną sytuację wpływa zaspokojenie zapotrzebowania na wołowinę przed świętami Bożego Narodzenia, ale jednocześnie spadek konsumpcji w UE wynikający z zamknięcia restauracji w niektórych krajach. Zamówienia są niższe lub na razie są wstrzymywane. 

- Powoli obserwujemy, że niektóre rynki się zamykają, spada zapotrzebowanie na wołowinę wyższej jakości np. w Hiszpanii są zamknięte restauracje. Włosi kupują, ale 20 centów taniej, dlatego cenę skupu też musimy obniżyć – mówi jeden z pracowników skupu bydła na Mazowszu. Z kolei inny dodaje, że zainteresowanie na elementy i ćwierci wołowe spadło w ostatnim tygodniu. A kontrahenci mówią „albo taniej, albo wcale” i nie ma dyskusji. Niektórzy skupujący mówią, że eksport i zapotrzebowanie zagraniczne kompletnie siadło, a przyczyn upatrują w czwartej fali koronawirusa i przymknięciu sektora HORECA.

W notowaniach Beef Market Observatory spadków cen nie widać, nadal utrzymują się średnie na poziomie 4,3 euro/kg w wbc za klasę R. Natomiast w notowaniach cen bydła krajowego resortu rolnictwa wynika, że stawki spadły 0,9 % w kategorii młodego bydła w wieku od 8 do 12 miesięcy (9,76 zł/kg w.ż), 1,7 % w przypadku krów (7,69 zł/kg w.ż.), 0,2% w przypadku jałówek (9,63 zł/kg w.ż.). Według resortu nie spadła w ostatnim tygodniu notowania (5.12.2021) cena byków w wieku 12-24 miesięcy (10,53 zł/kg w.ż.).

Z naszej sondy cenowej wynika, że niestety stawki spadły dość mocno. Zobacz poniżej. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 18,23 zł/kg, za byka w klasie O 17,80 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 17,56 zł/kg, a za klasę O 16,83 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 15,28 zł/kg, a w klasie O za około 15,17 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,23 zł/kg, jałówek 9,42 zł/kg, a za krowy 7,66 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)