Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: tak działa wolny rynek

Obrazek

Zeszłotygodniowe, regionalnie całkiem niezłe ceny za byki wymusiły na innych zakładach podwyżki, przez co średnia stawka rośnie. Hodowcy obserwujący trend wiedzą, że można sprzedać lepiej.

Aneta Lewandowska4 sierpnia 2021, 12:45

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

Na rynku bydła wahań ciąg dalszy. W ostatnim miesiącu obserwowaliśmy spore zmiany w górę i w dół – sytuacja nadal jest dość chaotyczna. Ciągła chwiejność stawek nie przestaje irytować skupujących, którzy po raz kolejny wspominają o „rynkowym wariactwie”. Nie tylko rozrzut notowań pomiędzy zakładami jest zaskakujący, ale również zakres cen między klasami WBC bydła: ponad 1,5 zł różnicy za jałówki.

Rośnie zainteresowanie polską wołowiną poza granicami kraju: jako ósmy światowy producent mięsa i podrobów, Polska stabilizuje swoją pozycję na rynku. Zaraz po królującym drobiu, mięso wołowe eksportujemy w ogromnych ilościach. W UE średnia cena wołowiny i cielęciny wzrasta, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów: stawki rosną w Niemczech, Francji i Holandii.

Bydła nie brakuje, ale...

Tylko nieliczne zakłady oparły się trendowi i od połowy czerwca pozostawiły cenniki niezmienione, lub nawet delikatnie obniżyły stawki. Chcąc, nie chcąc, większość zakładów musiała za byki płacić więcej – rolnicy, obserwując kierunek zmian, wiedzą, że mogą sprzedać lepiej u konkurencji.

Jak twierdzą pracownicy skupów, bydła nie brakuje, oczywiście, jeśli gotowi są zapłacić więcej. Dlatego chociaż cennik mówi o średniej 14,7 zł/kg WBC w klasie R, zakłady mięsne często muszą zapłacić za byka więcej. Najwyższe stawki (jeszcze) nie spadają i w niektórych regionach nadal za byka hodowca dostanie 15,6 zł/kg.

Jałówki średnio nieznacznie potaniały – 14,03 zł/kg w klasie R w stosunku do 14,04 zł/kg w ubiegłym tygodniu. Osiągalne jest nawet 15 zł/kg za jałówki, trzymamy kciuki, że najwyższe stawki nie spadną. Dużych zmian w cenniku krów nie ma, średnia wzrosła o 3 grosze do 12,73 zł/kg w klasie R.

Wahające się tendencje cenowe na WBC nie przenoszą się wcale na notowania żywca. Za żywego byka hodowcy dostaną średnio 7,86 zł/kg, za jałówkę 6,63 zł/kg, natomiast krowy idą średnio po 5,67 zł/kg.

Aktualne ceny w swoim regionie sprawdzisz tutaj!

al
fot. pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)