Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: trochę obniżek, ale nie wszędzie

Obrazek

Na rynku bydła mięsnego obserwujemy dalsze spadki cen, jednak nie wszystkie zakłady się na nie zdecydowały. Które obniżyły ceny i o ile? Sprawdź!  

Dorota Kolasińska21 czerwca 2022, 13:55

Ceny bydła mięsnego utrzymują się na podobnym poziomie w większości zakładów. Najczęściej obniżki obserwujemy tam, gdzie stawki zwykle były najwyższe, głównie dotyczą byków i krów. Ceny jałówek na szczęście stanęły. 

Jak wynika z danych Departamentu Rynków Rolnych MRiRW cena byków w notowaniach z dn. 6-12.06 wyniosła 21,89 zł/kg w wbc i 11,67 zł/kg w wadze żywej. Ceny były niższe o 1% niż tydzień wcześniej, jednak zaobserwowano spadek o 5% w porównaniu do ubiegłego miesiąca. 

- Spadkowa tendencja ceny wołowiny ma miejsce w wielu krajach UE. Na przełomie maja i czerwca br. średnia unijna cena zakupu bydła rzeźnego klasy R3 wyniosła 488,66 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej i była odpowiednio o 1% i o 2% niższa niż przed tygodniem i miesiącem. W porównaniu z notowaniami sprzed roku bydło rzeźne podrożało o 30%. Cena polskiej wołowiny tej klasy wyrażona w walucie unijnej wyniosła 509,18 EUR/100 kg. Drożej niż w Polsce za żywiec wołowy płacono m.in. w Irlandii (549,25 EUR/100 kg), we Francji (510,96 EUR/100 kg), a taniej – we Włoszech (496,45 EUR/100 kg) i w Niderlandach (481,70 EUR/100 kg) - podaje KOWR. Ceny w Niemczech wg. giełdy VEZG wzrosły od 3 do 5 centów/kg. 

Podwyżkom cen bydła w najbliższym czasie z pewnością nie będą sprzyjać prawdopodobnie większe uboje w Hiszpanii, Włoszech i Francji, ze względu na suszę pustoszącą uprawy zbóż paszowych, łąki i pastwiska. Z czasem odbudowa pogłowia może stworzyć korzystny trend dla polskich cen, ale na razie trzeba się nastawić na to, że ceny przez kilka tygodni mogą spadać. 


Prognozy są trudne

W polskich zakładach, choć nie wszystkich obniżono stawki o 20-50 gr/kg w wadze poubojowej, z reguły w przypadku byków, ale w niektórych obniżki nieco naruszyły też stawki za krowy i jałówki. Na rynku jest spora podaż, bo rolnicy już nie wstrzymują się ze sprzedażą w oczekiwaniu na podwyżki, zdając sobie sprawę z rzeczywistych spadków w kraju i UE. W najbliższych dniach nie będzie podwyżek, niestety jest raczej miejsce na dalsze obniżki, ale sytuacja może się trochę zmienić w żniwa. 

- Można byłoby zastanawiać się nad podwyżkami w żniwa, ale i tego nie można być pewnym, bo jeśli nadal będzie słaby zbyt za granicą, a obecnie handel stoi, to podwyżki są wątpliwe - podaje pracownik skupu. Inny z kolei twierdzi, że zbyt ćwierćtusz utrzymał się na podobnym poziomie, jednak ich ceny nieco spadły. Na rynku ponadto jest trochę więcej bydła niż w ubiegłym miesiącu. 

- Rolnicy trochę panikują, bo mogliby śmiało przetrzymać jeszcze bydło do żniw, ale boją się dalszych spadków i dzwonią teraz nawet bardzo się nie licytując. Jeszcze dwa tygodnie temu było ostre targowanie, a teraz wiedzą, że niewiele ugrają i, że wszyscy ceny opuszczają - mówi przedstawiciel innego zakładu. 

- Ceny będą spadać na razie, bo się wszyscy towarują do oporu. Bydła jest sporo, mamy nadmiar i inne ubojnie też. Surowca pojawi się jeszcze więcej, więc przewiduję, że jeszcze korekty mogą nastąpić. Podwyżki w drugiej połowie lipca, początek sierpnia w żniwa. Później pewnie koło września - października zaczniemy się ścigać, nawet jeśli będzie górka z towarem po jesiennej selekcji to krótka. Nie będzie miała większego wpływu na ceny. Do świąt już będą ceny rosły. Prognozujemy, że jeśli nic się nic nie wydarzy to dojdziemy do poziomu nawet 24 zł/kg. Teraz sprzedają ci którzy muszą, a reszta może przetrzymać i będzie dobrze - mówi kolejny pracownik skupu, ze znacznie bardziej pozytywnym nastawieniem. Jednak warto podkreślić - jeśli nic innego się na rynku nie wydarzy! 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

 
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,14 zł/kg, za byka w klasie O 20,71 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 21,29 zł/kg, a za klasę O 20,48 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 19,88 zł/kg, a w klasie O za około 19,68 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,68 zł/kg, jałówek 10,67 zł/kg, a za krowy 9,6 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol/wk
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

 

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)