Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła w górę: kto płaci najwięcej?

Obrazek

Bez większego zaskoczenia, trend wzrostu stawek trwa. Bydła brakuje, a zakłady przebijają oferty kupna. Zobacz, który zakład płaci najwięcej!

Dorota Kolasińska21 września 2021, 12:01

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

To już żadne zaskoczenie, że zakład ubojowy za byka w klasie R zapłaci 17 zł/kg w wadze poubojowej, czy 9 lub 10 zł/kg w wadze żywej w zależności od czystości rasy. Stawki są w porównaniu do ubiegłych lat wysokie. Na rynku jest mało towaru, a rolnicy są sprytni i nadal czekają na lepsze ceny. Nie tylko w Polsce brakuje towaru dobrej jakości, na rynku UE też jest mocno poszukiwany. Trwają zbiory kukurydzy na kiszonkę, które nie napędzają ruchu w skupie. Kukurydza w wielu województwach osiąga właśnie optymalną suchą masę w granicach 30-35%. Hodowcy mają na głowie ponadto jesienne zabiegi polowe i przygotowują pola pod siew ozimin. 

Niestety nadal stawki przy obecnych kosztach produkcji nie są dla wielu satysfakcjonujące. Co gorsza zapowiadane są kolejne podwyżki cen prądu i gazu, a prognozy cenowe zbóż paszowych i oleistych nie napawają optymizmem hodowców, bo stawki albo utrzymują się na wysokim poziomie, albo nadal rosną. Rząd proponuje co prawda zwiększenie kwoty zwrotu za paliwo rolnicze. Wystarczy jednak spojrzeć na wzrost cen nawozów w ostatnim czasie, robi się coraz gorzej. Dysproporcja kosztów produkcji i cen w skupie jest zbyt duża, aby zysk kogokolwiek satysfakcjonował. 

- W naszej okolicy ziemia będzie leżała odłogiem, rośnie liczba pustostanów w naszej wsi. Młodzi jadą do miasta zarobić stabilne pieniądze na etacie. Niech Pani powie, jaki to ma sens, chodzić całe dwa lata przy byku i zarobić na nim przy dobrych wiatrach 500 zł? A teraz to pewnie sam obornik zostaje. To się w głowie nie mieści, że za pracę 365 dni w roku dostajemy marne grosze. Za byka płacą fakt 16,5 zł/kg w wbc, ale trzeba patrzeć na wzrost kosztów produkcji od ubiegłego roku. Wzrost ceny o 20%, a kosztów o 30-40%, gdzie ten zysk? Nadal jesteśmy do tyłu - mówił sfrustrowany hodowca podczas imprezy polowej na Podlasiu. 

Na rynku brakuje towaru, a podmiotów jest dużo i wszyscy go tak samo potrzebują. Niestety efekt będzie taki, że wiele mniejszych zakładów, które nie będą mogły płacić więcej, po prostu upadnie. Nadchodzą trudne czasy dla sektora wołowiny... 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 16,16 zł/kg, za byka w klasie O 15,72 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 15,19 zł/kg, a za klasę O 14,49 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy skupują średnio za 13,53 zł/kg, a w klasie O za około 13,28 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 9,50 zł/kg, jałówek 7,80 zł/kg, a za krowy 6,62 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)