Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła w skupie: nadpodaż byków na rynku?

Obrazek

W kilku punktach skupu obniżono ceny byków, jest ich znacznie więcej na rynku. Może to potrwać kilka tygodni, dopóki nie powróci ubój rytualny. 

Dorota Kolasińska28 marca 2023, 12:03

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • dlaczego ceny bydła spadają?

W Niemczech spadają ceny byków i jałówek i to całkiem sporo, bo w tym tygodniu niemieckie ubojnie płacą za byki w klasie R średnio 4,75 euro/kg. Ceny jałówek również poszły w dół, bo teraz ubojnie płacą 4,8 euro/kg. Niemieckie ubojnie, jak wynika z danych giełdy VEZG ustaliły cenę krów na poziomie 4,20 euro/kg. Popyt ze strony konsumentów i kontrahentów na wołowinę jest nadal dość niski. 

Jak wynika z danych Meat Market Observatory średnie ceny w UE w tygodniu 13-19 marca br. spadły o 0,56%. Największy spadek jest obserwowany w przypadku byków w wieku 12-24 mcy (0,74%), a cena ukształtowała się na poziomie 5,08 euro/kg. W Polsce jest sporo niższa, bo według tego samego źródła ceny byków w klasie R ustalono na poziomie 4,85 euro/kg. W takich cenach polska wołowina powinna być bardziej konkurencyjna i chętniej kupowana. Na razie jednak, przed Wielkanocą wzrostu zainteresowania nie widać. 

Ponadto chiński rząd oficjalnie przywrócił eksport wołowiny z Brazylii po nieco ponad miesięcznym zawieszeniu z powodu nietypowego przypadku szalonych krów w stanie Pará. Brazylijska wołowina jest znacznie tańsza, więc jest spore ryzyko, że wyprze z rynku chińskiego europejską wołowinę. 

Ceny skupu bydła MRiRW (19 marca br.)

Według MRiRW w ubiegłym tygodniu krajowe zakłady ubojowe ustaliły średnie ceny bydła mięsnego na poniższym poziomie:

  • ceny krów w wadze żywej na poziomie 8,95 zł/kg i 18,37 zł/kg w wadze poubojowej
  • ceny byków w wadze żywej na poziomie 11,83 zł/kg i 22,19 zł/kg w wadze poubojowej
  • ceny jałówek w wadze żywej na poziomie 11,60 zł/kg i 22,39 zł/kg w wadze poubojowej

Z notowań cen bydła MRiRW wynika, że w ubiegłym tygodniu ubojnie płaciły 0,2-0,4% więcej niż dwa tygodnie temu za jałówki, byki i krowy. Najwięcej za byki w wbc płaciły ubojnie na południu Polski. 

Aktualne ceny skupu bydła mięsnego w Polsce

Na krajowym rynku niestety notujemy spadek cen, przede wszystkim byków. Ubojnie twierdzą, że pojawiło się ich nieco więcej, a zapotrzebowanie nie uległo zmianom. Jak wynika z nieoficjalnych informacji na około 1,5 miesiąca wstrzymany zostaje ubój rytualny (to coroczny trend, wynikający z żydowskiego kalendarza i jednego z najważniejszych świąt Paschy Żydowskiej), co niestety spowoduje nadpodaż bydła na rynku.

Można jednak podejrzewać, że spadek nie będzie drastyczny, bo nadwyżki chętnie zagarnie zakład, który podpisał kontrakt z Turcją. Rolnicy czekają, czy może inne zakłady zainteresują się handlem z tym krajem. Szanse są, ale niewielkie. Zakłady zniechęca prawie dwumiesięczny okres płatności i badania w kierunku BSE, które do tanich nie należą. 

Z naszej sondy wynika, że średnio rolnicy w tym tygodniu otrzymają za byki w klasie R 21,43 zł/kg, za krowy 18,4 zł/kg, a za jałówki 21,75 zł. Notujemy średnie spadki rzędu 20-50 gr/kg, jednak nie w każdym cenniku firmowym. Po raz kolejny rynek pokazuje, że najstabilniejszą ceną charakteryzują się jałówki. Ich na rynku jest mało i są niezwykle cenne dla ubojni. 

Jakie prognozy na rynku bydła mięsnego? 

Eksperci Credit Agricole twierdzą, że rynek bydła mięsnego minął już punkt zwrotny, kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu. Obniżki cen ograniczane będą przez utrzymującą się wysoką presję kosztową wśród producentów bydła, choć w kolejnych kwartałach będzie ona maleć. 

- Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,90 zł/kg oraz 8,20 zł/kg na koniec 2024 r. - prognozują analitycy. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie, bo to sugerowałoby, że średnie ceny bydła spadłyby o 2 zł/kg w wadze żywej. 


Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)