Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła w skupie: niewielkie zmiany, mimo zamieszania na rynku kontyngentem tureckim

Obrazek

Ceny skupu bydła rzeźnego utrzymują się na podobnym poziomie do ubiegłotygodniowego notowania stawek. Na rynku pojawiło się poruszenie związane z nowym kontyngentem na wołowinę, która miałaby trafić na rynek turecki. W czym tkwi problem?

Dorota Kolasińska21 marca 2023, 11:09

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • ile zakładów eksportuje wołowinę do Turcji? 
  • czy kontyngent turecki na wołowinę zmieni sytuację na krajowym rynku?

Na unijnym rynku ceny bydła w klasie R nieco wzrosły (0,7%), osiągając średnią cenę 5,14 euro/kg. Na poziomie unijnym Polska zajmuje średnią pozycję, a ceny bydła mięsnego w klasie R utrzymują się na poziomie 4,91 euro/kg i z notowania z dnia 16 marca br. wynika, że stawki również wzrosły o 1,3%.

Jak wynika z notowań z 20 marca br. na giełdzie VEZG ceny bydła nieco spadły. Niemieckie zakłady ubojowe płacą rolnikom za krowy od 4,15 do 4,35 euro/kg. Ceny byków spadają i w tym tygodniu kształtują się na poziomie 4,85-4,95 euro/kg. Na tym samym poziomie są ceny jałówek w skupie. 

- Na początku bieżącego tygodnia podaż młodych buhajów, wykraczająca poza dotychczasowy ograniczony popyt ze strony rzeźni, ponownie spowodowała znaczne osłabienie cen, podczas gdy ceny płacone za krowy rzeźne pozostały w dużej mierze niezmienione - czytamy komentarz do obecnej sytuacji VEZG. W porównaniu z poprzednim tygodniem cena ponownie spada o 10 centów za kg w wadze poubojowej. 

Ceny skupu bydła MRiRW (połowa marca br.)

Według MRiRW w ubiegłym tygodniu krajowe zakłady ubojowe ustaliły średnie ceny bydła mięsnego na poniższym poziomie:

  • ceny krów w wadze żywej na poziomie 8,89 zł/kg i 18,46 zł/kg w wadze poubojowej
  • ceny byków w wadze żywej na poziomie 11,81 zł/kg i 22,15 zł/kg w wadze poubojowej
  • ceny jałówek w wadze żywej na poziomie 11,55 zł/kg i 22,3 zł/kg w wadze poubojowej

Z notowania MRiRW wynika, że wzrosła cena byków i jałówek, a krów pozostała na niezmienionym poziomie. 

Aktualne ceny skupu bydła mięsnego w Polsce

Na krajowym rynku ceny bydła mięsnego pozostają stabilne. Wahania cen byków, jałówek i krów w cennikach ubojni wynikają z lokalnego zapotrzebowania. 

Średnie ceny za byki w klasie R w tym tygodniu kształtują się na poziomie 21,51 zł/kg, ceny za krowy w skupie 18,48 zł/kg, ceny jałówek z kolei na poziomie 21,86 zł/kg. Ceny bydła mogą pójść w górę, bo wymusi to sytuacja na krajowym rynku. 

Turecki kontyngent podbije stawki?

Okazuje się, że tylko jeden z zakładów w Polsce postanowił nawiązać współpracę z Turcją. Zwykle ten kierunek cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony eksporterów. W tym roku jednak, mimo, że został przyznany duży kontyngent zakłady boją się handlu z Turcją. Turecka gospodarka zmaga się z wysoką inflacją, skutkami trzęsienia ziemi, a termin płatności za towar wynosi prawie dwa miesiące. Przy takich cenach jak dziś gdyby cokolwiek poszło nie tak, straty mogą być kolosalne. 

Tylko jeden zakład zdecydował się na wysyłkę, a aby zrealizować plan ubojnia musi bić dziennie około 300 szt. bydła. Dla innych polskich graczy taki kontrakt był ryzykowny i wolą przyglądać się sytuacji z boku. Przynajmniej do czasu wpływu pierwszych przychodów.

Niemniej jednak może to wywołać presję cenową i podbijanie cen za byki w krajowych skupach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w.w.. zakład skupuje nawet byki hf za 23,5 zł/kg w klasie R i 22,5 zł/kg w kl. O. Z pewnością wprowadzi to niemały zamęt na krajowym rynku. 

Niepokój w polskich ubojniach może jeszcze wynikać z wizytacji polskich gospodarstw przez władze tureckie i wznowienie eksportu żywego bydła do Turcji. Nijak ma się to do ograniczenia długodystansowego transportu bydła, ale może korzystnie wpłynąć na polskie ceny bydła i konkurencję zakładów o krajowe byki. 

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)