Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: wracamy do wyższych stawek!

Obrazek

Większość zakładów, która w ubiegłym tygodniu obniżyła ceny skupu byków, w tym tygodniu je porządnie podniosła, a dodatkowo zyskały jałówki i krowy. Zapotrzebowanie stałe, a bydła malutko. 

Dorota Kolasińska8 lutego 2022, 13:14

W tym tygodniu skupujący zatęsknili za wyższą podażą, bydła jest mało, brakuje wszystkich kategorii. Niższy odbiór i chęć sprzedaży ze strony rolników zmusiła zakłady do podwyżek. To, że za byki w większości zakładów hodowcy dostają powyżej 19 zł/kg w wadze poubojowej i 12 zł/kg w wadze żywej nikogo już nie zaskakuje, ale ceny krów i jałówek biją prawdziwe rekordy. Od ubiegłego tygodnia ceny opasowego materiału żeńskiego wzrosły średnio o 40-50 gr/kg w wbc, ale są też takie podmioty, które podniosły stawki o 1,00 zł/kg. 

Wg analizy Meat Market Observatory ceny byków, krów i jałówek stabilnie utrzymują wysoki poziom (4,36 euro/kg wbc za byki, 3,57 euro/kg za krowy - dane z połowy stycznia br.). 
Oprócz tego, że w UE spadło pogłowie bydła, to również wpływ na utrzymanie się wysokich cen ma z pewnością spadek importu wołowiny do UE o 3% r/r. Na lepszą sytuację cenową z pewnością ma dalej wpływ obniżenie poziomu importu o ponad 30% z Wielkiej Brytanii w porównaniu do ubiegłego roku. Stąd więcej miejsca na unijnym rynku i lepsze ceny wołowiny dla naszych producentów. 

- Jestem umówiony na jutro na odbiór 8 sztuk byków HO i MM, waga około 780 kg. Podejrzewam, że pójdą w klasie O, ale zdarzały się i w klasie R. Ustaliłem 19 zł/kg w klasie O, a każda wyższa klasa to 40 gr/kg więcej - mówi hodowca opasów z woj. podlaskiego, który od kilku lat współpracuje z tym samym zakładem. Inny z Mazowsza sprzedał dzisiaj dwie krowy, ustalając stawkę za wagę żywą 8 zł/kg do zakładu zlokalizowanego także w woj. mazowieckim.

Dobre propozycje otrzymują hodowcy z Podkarpacia, bo skupy płacą tam za byki w klasie R ponad 19,5 zł/kg, ze względu na utrudniony w ostatnich dniach odbiór bydła od słowackich rolników przez trudne warunki drogowe i intensywne opady śniegu - bydła brakuje, linie pracują, a kontrakty i zamówienia realizować trzeba. Na razie w zakładowych kuluarach o obniżkach nikt nie mówi, raczej można się spodziewać delikatnych i lokalnych wzrostów. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,34 zł/kg, za byka w klasie O 18,88 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,43 zł/kg, a za klasę O 17,61 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 16,12 zł/kg, a w klasie O za około 16,27 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,15 zł/kg, jałówek 9,58 zł/kg, a za krowy 7,86 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)