Ceny bydła: wyścig "kto da więcej" znowu ruszył

Zakłady ubojowe znowu rozpoczynają wyścigi. W cennikach roi się od podwyżek, a stawki sięgają po raz kolejny historycznych rekordów. 22-23 zł/kg wbc za byki to już norma.
Po świątecznym letargu znów rozpoczyna się pogoń za bydłem. Na rynku zapanowała lekka panika, że surowca zabraknie. Razem z pogonią podążają podwyżki wszystkich kategorii bydła - byków, jałówek i krów. Rosną stawki w wadze poubojowej i żywej.
Już standardową procedurą w skupach staje się podawanie oficjalnych, zaniżonych cen, nawet o 1-1,5 zł/kg w wbc. Nieoficjalnie stawki często przekraczają nawet 23 zł/kg. Jest to szansa na zdobycie tańszego i droższego towaru tej samej jakości, dla mniej lub bardziej poinformowanych rolników. Widać to doskonale w raporcie MRiRW, gdzie zakłady muszą podawać faktyczne ceny, jakie płacą rolnikom. W notowaniu z 21 kwietnia za byki w wieku 12-24 miesiące zakłady płacą 22,7-23 zł/kg wbc. W naszym cenniku, który sporządzamy dzwoniąc do skupów średnie ceny wynoszą około 22 zł/kg za byki w klasie R.
Pracownicy skupów zastanawiają się czy jest jakaś granica przy której stawki się ustabilizują. W UE ceny rosną z tygodnia na tydzień. W Niemczech rolnicy dostają blisko 6 euro/kg w wbc za byki w klasie R.
- W dniach 11–17.04.2022 r. cena zakupu bydła rzeźnego ukształtowała się na poziomie 11,29 zł/kg wobec 11,34 zł/kg w poprzednim tygodniu. Żywiec ten był o 8% droższy niż przed miesiącem oraz o 60% droższy niż przed rokiem. Kompensowane ćwierćtusze wołowe z młodych byków do 2 lat sprzedawano przeciętnie po 22,52 zł/kg, o 2% drożej niż tydzień wcześniej i o 9% drożej niż przed miesiącem. Cena ćwierćtusz wołowych była o 65% wyższa niż przed rokiem - podaje z kolei KOWR.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 22,00 zł/kg, za byka w klasie O 21,52 zł/kg wbc.
Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 21,29 zł/kg, a za klasę O 20,56 zł/kg.
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 20,38 zł/kg, a w klasie O za około 19,85 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,92 zł/kg, jałówek 11 zł/kg, a za krowy 9,5 zł/kg.
Cielęta kosztują, w zależności od wieku i typu od 12 do 15 zł/kg!
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!
dkol
Fot. Envato Elements
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ