Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – z tygodnia na tydzień o 1 zł/kg do góry!

Obrazek

Nikt nie zaprzeczy – takich cen nie było jeszcze nigdy dotąd, a najlepsze jest to, że zakłady nie mają na razie hamulca. Stawki biją rekordy, co tydzień nawet 1-1,5 zł/kg wbc do góry. Ceny żywca też skaczą.

Dorota Kolasińska5 października 2021, 14:43

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

- Im większe ilości, tym większa możliwość negocjacji ceny – tłumaczą pracownicy skupów, którzy już podnieśli stawki do 17,5 zł/kg byka w klasie R. To nie koniec, bo to tylko oficjalne cenniki. W rzeczywistości skupy podkradają sobie bydło sprzed nosa oferując rolnikom ceny wyższe, sięgające 18-18,5 zł kg. Ceny jałówek i krów również idą do góry, ale nieco spokojniej. O byki na krajowym rynku toczy się walka. Niestety mniejsze podmioty nie mogą pozwolić sobie na takie stawki.

Nawet Ci, którzy mówili na początku, że „nie będziemy brać udziału w tym teatrzyku”, teraz nie mają już wyjścia, bo jeśli stawek nie podniosą, to nic nie kupią.

- Rolnicy wcale nie są tacy zadowoleni z tych cen, twierdzą, że to jeszcze za mało. Mówią, że koszty produkcji tak wzrosły, że i tak wychodzą na zero – mówi pracownik skupu bydła. Nic dziwnego, że rolnicy nie pieją z zachwytu, bo wystarczy sprawdzić notowania cen nawozów, które teraz trzeba rozsiać. Stawki wzrosły od wiosny niekiedy o 100 %.

Ceny to jedno, ale brakuje ich także w magazynach. Ceny pasz też szybują w górę, szczególnie soi i rzepaku. Generalnie na rynku zapanował cenowy chaos. Znajdą się tacy, którzy wyjdą z tej sytuacji obronną ręką, ale nie będzie ich zbyt wielu.

Czekamy co będzie dalej, czy stawki przekroczą 20 zł/kg?

 Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 16,68 zł/kg, za byka w klasie O 16,24 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 15,68 zł/kg, a za klasę O 14,94 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 13,88 zł/kg, a w klasie O za około 13,62 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 9,60 zł/kg, jałówek 7,80 zł/kg, a za krowy 6,75 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)