Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – znacznie mniejszy ubój wpływa na stawki

Obrazek
Według zakładów znacznie spadła liczba ubojów bydła w kraju, co wpływa na utrzymujące się na razie dość stabilnie wysokie stawki na rynku. Ile płacą zakłady za byki, jałówki i krowy?
Dorota Kolasińska2 lutego 2021, 11:43
W większości zakładów w Polsce spadła znacząco liczba ubojów bydła, a zapotrzebowanie eksportowe utrzymuje się na stałym poziomie. Ceny od ubiegłego tygodnia nie zmieniły się znacząco. Tam gdzie sytuacja tego wymagała, a surowca mocno brakuje, zakłady zrobiły dodatkowe podwyżki rzędu 20-30 gr/kg wbc w klasie R i O, głównie w przypadku byków, co wpływa na wzrost średniej ceny w danej klasie. Warto pamiętać, że zakłady podają nam najwyższe ceny w danej klasie i kategorii wagowej. 

Z informacji zawartych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa z 18-24 stycznia br. obserwowany był wzrost stawek za bydło (za byki w wieku 12-24 miesiące średnia cena wyniosła 14,01 zł/kg wbc). Mimo dość korzystnych stawek za wagę poubojową, którą również deklarują rolnicy, z różnych regionów Polski, sytuacja na rynku pasz jest kiepska, obserwowane są bardzo wysokie wzrosty cen zbóż. Dla tych, którzy sprzedają  zboże może i sytuacja jest dobra, bo takich stawek nie było już dawno, jednak Ci którzy muszą dokupić mieszanki lub komponenty raczej nie są zadowoleni. Wzrosty nie sięgają kilku procent, a nawet kilkudziesięciu w porównaniu do ubiegłego roku. 

Z informacji ZSRIR resortu rolnictwa wynika, że cena pszenicy paszowej w porównaniu analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 25%, kukurydzy o 22%, śruty rzepakowej o 40%, a średnia cena za mieszanki paszowe dla bydła o około 9% (cena średnia z grudnia 2021 to 1380 zł/t). Dodatkowo rolnicy zgłaszają duży wzrost ceny poekstrakcyjnej śruty sojowej, sięgający nawet 2400-2800 zł/tonę. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 13,66 zł/kg, za byka w klasie O 13,24 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,20 zł/kg, a za klasę O 12,42 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,01 zł/kg, a w klasie O za około 10,88 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,45 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,07 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)