Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny skupu bydła: byki słabo się sprzedają. Jest presja na obniżki

Obrazek

Ubojnie w tym tygodniu wstrzymują się z obniżkami, mimo, że wołowina z byków słabiej się sprzedaje, to jednak nadal bydła płci męskiej na rynku jest mało. Jest na szczęście stały zbyt na krowy. Ile płacą zakłady za byki, jałówki i krowy?

Dorota Kolasińska12 września 2023, 12:02

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Produkcja wołowiny
  • Ceny bydła w Polsce
  • Ceny bydła w UE
  • Ceny bydła w Niemczech
  • Prognoza cen bydła w skupie

W UE według notowań Meat Market Observatory ceny są w miarę stabilne z lekką tendencją wzrostową w niektórych krajach m.in. we Włoszech, Litwie i Estonii, ale również w Niemczech i Francji, gdzie wzrost ceny sięga kilku lub nawet kilkunastu procent i wpływa na podwyżkę średniej unijnej ceny wołowiny, która na dzień 7 września br. wynosi 4,78 euro za kg za byki w klasie R. Za wszystkie kategorie bydła w UE rolnicy otrzymywali średnio 4,84 euro/kg wbc i zanotowano wzrost 2,4% w porównaniu do ubiegłego notowania. Podobny trend był widoczny w Polsce dwa tygodnie temu – chwilowe podwyżki.

Włoski rynek z problemami

Włoski rynek cierpi na kurczenie się stad, co powoduje zmniejszanie się samowystarczalności włoskiego sektora wołowiny. Warto zaznaczyć, że Włosi spożywają 16,5 kg wołowiny rocznie. We Włoszech utrzymuje się 5,63 mln szt. bydła z czego około 2,38 mln szt. bydła mięsnego (1/3 to zwierzęta czystorasowe). Według najnowszych danych Instytutu Usług dla Rynku Rolno-Spożywczego Wskaźnik samowystarczalności spadł w 2022 r do  najniższego poziomu (42,5%), co potwierdza wysoki poziom deficytu. Włosi importują najwięcej wołowiny z Polski oraz Francji, ale również z Holandii i Hiszpanii. To również kraje, do których Polska wysyła sporo wołowiny (plus Niemcy). Produkcja w w.w. państwach spadła, co wpływa na utrzymanie się dość wysokich cen i sporą konkurencję, szczególnie dla Polski. 

Na giełdzie niemieckiej, na którą zwykle nasz rynek zerka niewiele się zmieniło od ubiegłego notowania. Sytuacja jest stabilna, choć na rynku pojawiło się więcej krów i trudno zapobiec spadkom stawek. Podaż młodych buhajów jest przeciętna, a popyt na zwierzęta jest stały. W porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny byków na giełdzie VEZG pozostają bez zmian (ok. 4,6 euro za kg wbc), z kolei ceny krów spadły o 8 centów.

Ile zakłady płacą w tym tygodniu za bydło?

W Polsce sytuacja jest nieco inna i w związku z tym rynek, nie podąża za niemieckim czy europejskim trendem. Utrzymuje się stabilna podaż i popyt na krowy oraz jałówki i ich ceny są stałe. W przypadku młodych byków sytuacja jest niepewna. Niektóre zakłady zdecydowały się na obniżki, inne utrzymały cenniki z ubiegłego tygodnia. Wszystko przez to, że byków na rynku wcale nie ma dużo, a popyt na wołowinę z tej kategorii jest słaby. Spadki obserwujemy głównie tam, gdzie zakład ma mniejsze zapotrzebowanie na byki i może pozwolić sobie na obniżki. To oczywiście na hodowców działa zniechęcająco, więc kto ma możliwość trzyma dłużej czekając na lepsze czasy.

Niestety już mówi się o tym, że w całym kraju plony zielonej masy kukurydzy do zakiszania będą niższe, podobnie jest z liczbą pokosów i zapasem bel sianokiszonki, a rolnicy będą musieli posiłkować się zakupem. Co prawda ceny zboża paszowego są teraz niskie, ale większość hodowców jest stratnych, gdyż zapasy z własnej produkcji zostawiają na potrzeby żywienia stada, a trzeba pamiętać, że to zboże było bardzo drogo wyprodukowane.

Ceny w kraju nie są zadowalające dla rolników. 

Ceny bydła MRiRW

Jak wynika z danych MRiRW, ceny bydła (28 sierpnia - 3 września) ukształtowały się na niższym poziomie o niecały 0,5%. Spadek zaobserwowano w przypadku byków w klasie R, a średnia cena wyniosła 20,79 zł/kg. Zakłady w ubiegłym tygodniu płaciły za jałówki w klasie R 21 38 zł/kg, a za krowy w klasie R 18,52 zł/kg. Najmniej za bydło otrzymywali rolnicy z gospodarstw znajdujących się na północy kraju, najwięcej w regionie centralnym.

Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

dkol 
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)