Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny skupu bydła: kolejny trudny tydzień

Obrazek

Na razie nie zapowiada się na poprawę sytuacji. Niektóre zakłady ubojowe znów obniżyły ceny byków, jałówek i krów. Gdzie płacą najwięcej w tym tygodniu? 

Dorota Kolasińska30 maja 2023, 13:33

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • dlaczego ceny bydła spadają?

Sytuacji na rynku bydła mięsnego w Polsce z pewnością nie poprawiają statystyki Meat Market Observatory (15-21 maja), gdyż kolejne notowania wskazują spadek. W Polsce ceny za byki w klasie R spadły co prawda o 2,4%, ale w przeliczeniu euro na złotówki to aż 54 gr/kg... To duży spadek i niestety odczuli to hodowcy, którzy sprzedawali bydło już dwa tygodnie temu. 

Niestety gołym okiem widać ostry spadek cen bydła również w danych zbiorczych MRiRW w tygodniu 15-21 maja br. Jednak najgorsze będzie podsumowanie ubiegłego tygodnia, wówczas gdzieniegdzie ceny spadły nawet o 80 gr/kg w wbc. Wg. raportu MRiRW w ubiegłym tygodniu ubojnie płaciły średnio w całym kraju za byki w wieku 12-24 mcy 11,34 zł/kg w wadze żywej i 21,27 w wadze poubojowej, jałówki skupowano średnio za 11,37 zł/kg w w. ż. i 21,95 zł/kg w wbc. Krowy były jak zwykle tańsze, 8,79 zł/kg w w. ż. i 18 zł/kg w wbc. 

Z danych resortu rolnictwa wynika, że mocno staniało bydło ubijane w wieku 8-12 miesięcy, bo aż o 10%, jednak tego trendu nie zauważają hodowcy, którzy chcą kupić odsadki. Te nadal są drogie, a rolnicy poważnie zastanawiają się nad liczbą wstawianych sztuk. Na rezultat poczekamy kolejne 8-10 miesięcy, a co się na rynku wydarzy, tego nie wiedzą nawet najstarsi górale, bo rynek jest totalnie nieprzewidywalny. 

Aktualne ceny bydła 

Ceny w skupie bydła w tym tygodniu zmieniły tylko niektóre zakłady. Nadal panuje ponury nastrój, handel stoi, wołowiny na rynku unijnym jest bardzo dużo i ciężko cokolwiek sprzedać. 

- Jeżeli taka sytuacja się utrzyma, to można się spodziewać dalszych spadków. Towar się słabo sprzedaje - mówi jeden z pracowników skupu w mazowieckiej ubojni. Wzmożony ubój w południowej Europie powoduje, że rynek się korkuje.

Jest szansa, że po żniwach sytuacja zacznie się powoli stabilizować, jednak potrzeba czasu i dalszej obserwacji unijnego rynku. Stawki za byki, jałówki i krowy w niektórych zakładach spadły od 20 do 40 gr/kg. 

dkol

Fot. Kolasińska 

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)