Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: Prezent od zająca? Tym razem bez niespodzianek

Ostatni przedświąteczny tydzień nie przyniósł niespodzianek. Pojawiło się trochę więcej bydła w skupach, ale i popyt był większy, więc większość zakładów utrzymała cenę z ubiegłego tygodnia.

dr Mirosława Wieczorek30 marca 2018, 09:48
Poprzedni tydzień przyniósł nam niewielkie podwyżki – rzędu 0,10–0,20 zł. Skupujący prognozowali już spadek cen, ale sytuację uratował popyt – nieco większy niż zwykle, co pozwoliło utrzymać cenę na niezmienionym poziomie. – Zapotrzebowanie z Europy jest w miarę stałe, dlatego przez ostatnie dwa miesiące nie było znaczących ruchów w cenie – poinformowali nas skupujący. W tym tygodniu większe zapotrzebowanie zgłosili krajowi odbiorcy.

Wciąż nie widać zwiększonej podaży krów – w mleczarniach wprawdzie znaczne obniżki,  ale wciąż cena mleka utrzymuje się na dość dobrym poziomie.

W prognozach długofalowych ubojnie nie spodziewają się w najbliższym czasie jakiś znaczących ruchów w cenie. Chyba, że rząd zafunduje nam niespodziankę w postaci zakazu uboju rytualnego. Oba projekty ustaw trafiły w ubiegłym tygodniu do merytorycznej oceny  Komisji Rolnictwa i tam będą dyskutowane m.in. z przedstawicielami branży.
Byki wysoko

Z przeprowadzonej przez „top agrar Polska” sondy cenowej wynika, że zmieniły się ceny maksymalne za byki, a stawki minimalne pozostały bez zmian. Aktualnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 13,80 zł netto/kg, a najniższa to nadal 12,90 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 8 zł netto/kg, a minimalnie 7 zł netto/kg.

Najwyższa cena za krowę w wadze poubojowej wzrosła – 12,40 zł netto/kg, a najniższa pozostała na tym samym poziomie – 10,80 zł netto/kg. W wadze żywej za krowę producent otrzyma maksymalnie 6,30 zł netto/kg, a stawka minimalna obniżyła się do 5,2 zł netto/kg.

Zobacz wszystkie ceny skupu bydła w Twojej okolicy - sonda cenowa!

mw

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ