Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny skupu bydła: w pogoni za żywcem, ale bez podwyżek

Obrazek

Ubojnie z jednej strony narzekają na brak podaży, z drugiej niespecjalnie kwapią się do podwyżek. Kiedy można liczyć na odbicie stawek?

Dorota Kolasińska1 sierpnia 2023, 12:45

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Produkcja wołowiny na świecie
  • Handel wołowiną w 2023 roku
  • Pogłowie bydła w USA
  • Ceny bydła w Polsce
  • Import wołowiny rośnie
  • Eksport wołowiny spada

W 28 tygodniu średnia unijna cena tusz wołowych wyniosła 483,4 EUR/100 kg, co odpowiada 217,3% wartości referencyjnej. Średnia cena tusz krów w UE wyniosła 414,0 €/100 kg.

W ostatnich tygodniach ceny bydła w całej UE spadają, jednak nadal pozostają znacznie powyżej wartości historycznych. Jak informuje Komisja Europejska produkcja w okresie styczeń-kwiecień 2023 wyraźnie spadła (o -3,6%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Ograniczenie produkcji dotyczy głównie Włoch, Irlandii i Hiszpanii, ale także Francji. Niestety eksport również był niższy o 5,4% w stosunku do tego samego okresu w 2022 r. Co ciekawe największym odbiorcą wołowiny z UE była Wielka Brytania (40% całkowitego eksportu). Wzrósł również eksport żywych zwierząt do Turcji m.in. z Belgii, Węgier i Rumunii oraz Czech. Niestety prognozy dotyczące wzrostu eksportu nie są pokrzepiające, gdyż oczekuje się, że eksport mięsa z UE spadnie w 2023 r. ze względu na wysokie ceny i ograniczoną podaż bydła.

Niezbyt dobrą informacją jest z kolei wzrost importu wołowiny do UE o 2,2%. Wielka Brytania była największym dostawcą, który dostarczył 1/3 towaru, następnie Brazylia (25% całkowitego importu), Argentyna (+24%) i Urugwaj (+7%).

Światowa sytuacja na rynku bydła

Jak informuje Komisja Europejska handel światowy napędzany jest głównie przez popyt z Chin i USA (których stado zmniejszyło się i dlatego produkcja jest niższa w 2023 r.). Od początku roku ceny w UE były stabilne, podczas gdy ceny w Wielkiej Brytanii i USA jednostajnie rosły.

W USA redukcja stad bydła nie słabnie. W 2024 r. prognozowana jest najniższa produkcja wołowiny od dziesięciu lat. Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) na 1 lipca 2023 r. w USA było łącznie 95,90 mln sztuk bydła, to o 2,7 miliona zwierząt mniej niż w 2022 r.

W ciągu czterech lat amerykańscy rolnicy wyeliminowali około 7,0 mln sztuk bydła. Głównym powodem masowego zmniejszenia pogłowia jest susza i niska podaż drogich pasz.

Dla polskich zakładów i gospodarstw dużą szansę stanowią nowe kontrakty z Chinami, jednak to zakłady muszą się postarać o względy wymagającego odbiorcy. Turcja również wydaje się zainteresowana polskim żywcem wołowym.

Jakie ceny bydła w Polsce?

Według analizy MRiRW w okresie 17-23 lipca rolnicy średnio uzyskiwali za byki w wieku 12-14 miesiące około 10,6 zł/kg w wadze żywej i około 19,88 zł/kg w wbc. Jałówki sprzedawano w tym okresie za 10,39 zł/kg w wadze żywej i około 20 zł/kg w wbc. Ceny krów były na poziomie ok. 8 zł/kg w wadze żywej i 16,4 zł/kg w wbc. W ciągu miesiąca ceny spadły o około 6%, a w ciągu roku o 9,5%.

Z naszej sondy wynika, że cenniki w porównaniu do ubiegłego tygodnia niewiele się zmieniły. Jedynie dwa zakłady podniosły stawki za byki. Mniejsze ubojnie twierdzą, że jeśli podaż nadal będzie tak niska będą zmuszone do podniesienia stawek. Jednak warto pamiętać, że będzie to jedynie chwilowe zagranie, tylko po to by zdobyć towar. Nie będzie to jednak trend długotrwały. W związku z tym, że żniwa na dobre się rozkręciły, rolnicy nie myślą o sprzedaży bydła. Trzeba pilnować wilgotności ziarna i pogody. Nic więc dziwnego, że podaż jest niższa.

Wiadomo też, że pogoni za bydłem dobrej jakości musi towarzyszyć podwyżka, bo obecne ceny nikogo nie zachęcą do sprzedaży żywca.

Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

dkol 
Fot. KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)