Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny w skupie bydła drgnęły znów do góry

Obrazek

Niektóre krajowe zakłady podniosły ceny byków i krów. Podwyżki nie są powalające, a wzrostu zainteresowania polską wołowiną, mimo, że już jest sporo tańsza - jak nie było, tak nie ma. Jest za to presja na obniżki, ale rolnicy nie dają sobie w kaszę dmuchać.

Dorota Kolasińska25 kwietnia 2023, 11:58

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • dlaczego ceny bydła spadają?

Ceny bydła w UE

W UE ceny utrzymują się na wysokim poziomie, ale w ostatnich tygodniach wykazują lekką tendencję spadkową (byki w klasie R 4,95 euro/kg, w Polsce według danych Meat Market Observatory cena wynosiła w ubiegłym tygodniu 4,76 euro/kg). Jak wynika z nowego raportu KE w 2022 r. produkcja spadła o 2,4% w stosunku do 2021 r., głównie za sprawą obniżenia produkcji we Francji i Niemczech. W styczniu 2023 r. produkcja w UE wzrosła o +1,1% w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 r. W Niderlandach, Niemczech i Irlandii utrzymuje się popyt na krowy rzeźne, gdyż w styczniu ubito ich więcej niż zwykle, a teraz odczuwalna jest niższa podaż. 

W tym tygodniu ceny byków w Niemczech wg. dużej giełdy VEZG nie zmieniają się, a podaż zaspokaja niewysoki popyt, stąd stawki są stabilne. Rosną za to ceny krów (niewiele, bo kilka centów), na nie zawsze w Niemczech jest duże zapotrzebowanie.

Mniejszy eksport, wyższy import

Na niekorzyść dla europejskich rolników wpływa obniżenie eksportu do państw trzecich, gdyż spadek sięga 7,7% w porównaniu do ubiegłego roku. Niestety z prognoz UE wynika, że eksport będzie dalej notował spadki w 2023 r. ze względu na wysokie ceny wołowiny i ograniczoną podaż bydła. Co gorsza bilansu nie poprawia rosnący import taniej wołowiny… W styczniu 2023 r. import wołowiny do UE wzrósł o +17,8% w stosunku do stycznia 2022 r. Wielka Brytania była pierwszym dostawcą z udziałem ponad 1/3 całkowitego importu, następnie Brazylia (+3% i 23% całkowitego importu), Argentyna (+36%) i Urugwaj (-9,7%).

Z kolei ze światowego rynku płyną dodatkowe sygnały, które sytuacji w dłuższej perspektywie nie zmienią na naszą korzyść, bowiem miniony rok był dla Brazylii wyjątkowo owocny, a rynek chiński nadal nie przyjmuje z tego kraju swoich przesyłek. Brazylia lokuje wołowinę w niskich cenach gdzie się da, między innymi trafia na europejskie talerze.

Nadal eksperci upatrują światełka w tunelu odnośnie zwiększenia europejskiego eksportu do Chin, gdzie zapotrzebowanie na mięso stale rośnie. Jednak nie nastąpi to na pewno szybko, dodatkowo na razie ceny wołowiny i wieprzowiny są na podobnym poziomie jak w Chinach, więc te z pewnością zadowolą się tą tańszą, kiedy tylko pojawi się taka możliwość.

Ceny bydła w notowaniach MRiRW

Z ubiegłotygodniowego raportu MRiRW wynika, że rolnicy otrzymywali w skupie za byki w wieku 12-24 miesięcy średnio 11,51 zł/kg w wadze żywej i 21,6 zł/kg w wbc. Jałówki trzymają się mocno, mimo spadków innych kategorii, ceny były na poziomie 11,38 zł/kg w w.ż. i 21,97 zł/kg w wbc. Za jałówki typowo mięsne niektóre ubojnie płacą nawet 13,5 zł/kg, więc stawki i tak w tych notowaniach są mocno zaniżone.

Ceny krów są niskie, bo rolnicy otrzymywali za nie średnio 8,9 zł/kg w wadze żywej i 18,28 zł/kg w wbc.

Ceny w skupach bydła w Polsce w bieżącym tygodniu

Jak wynika z dzisiejszych rozmów z zakładami ubojowymi, w niektórych rzeźniach w kraju podniesiono stawki. Widać niższą podaż bydła ze względu na obowiązujący jeszcze termin dopłat bezpośrednich. Stawki za bydło podniosły głównie te zakłady, gdzie w ubiegłym tygodniu nie podniesiono cen. Podwyżki są niewielkie, bo rzędu średnio 30 gr/kg w wbc, jednak lepsze to niż stagnacja lub obniżki.

Obecnie za byki w klasie R średnio ubojnie płacą 21,3 zł/kg, za jałówki w klasie R 21,78 zł/kg w wbc i za krowy około 18,44 zł/kg.

Rolnicy jednak dość niechętnie sprzedają w takich cenach, szukają, kto więcej zaproponuje. Mimo, że spadły nieco ceny pasz treściwych, to nadal koszty produkcji utrzymują się na wysokim poziomie, a rolnicy skarmiają drogo wyprodukowane zboża własnej produkcji. Żeby wyjść na plus czekają na lepsze ceny. Na podwórkach trwają negocjacje i dobrze, bo są zakłady, które więcej płacą, tylko trzeba poszukać. Cena rynkowa to jedno, szybki do realizacji kontrakt to drugie.

Niestety z analiz ekspertów rynkowych wynika, że wraz z jednoczesnym uspokojeniem sytuacji gospodarczej i spadkiem kosztów produkcji będą musiały pójść obniżki cen bydła. Jednak na rynku unijnym wcale nie ma go tak dużo, więc może nie będzie drastycznych korekt.

dkol

Fot. Kolasińska 

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)