Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Eksport wołowiny do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – zainteresowanie jest duże

Główny Inspektorat Weterynarii oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zatwierdzeniu wzoru świadectwa dla mięsa i produktów mięsnych wywożonych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Zapytaliśmy Przedstawicielkę MRiRW przy Ambasadzie RP w Abu Zabi o zainteresowanie eksportem polskich zakładów i dotychczasową sytuację. 
Dorota Kolasińska8 maja 2020, 08:26
GIW oraz MRiRW poinformowały o zatwierdzeniu wzoru świadectwa dla wołowiny do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dokument wraz z wymogami weterynaryjnymi dotyczącymi przesyłek dostępny jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz u Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

Zapytaliśmy Katarzynę Rzeźniczek, Przedstawicielkę MRiRW przy Ambasadzie RP w Abu Zabi, o to czy na rynek ZEA obecnie trafia polska wołowina halal, w jakich ilościach oraz w jakiej postaci, gdyż w tabelach udostępnionych na stronie MRiRW nie ma informacji o tonażu wołowiny wysyłanym w 2019 r. na rynek ZEA. 
 


– Polska eksportuje do ZEA mrożoną wołowinę, posiadającą certyfikat halal, w ilości ok. 130 ton rocznie. Przy czym warto podkreślić, że możliwości eksportowe polskich podmiotów są dużo większe. Polska wołowina cieszy się w ZEA uznaniem importerów i konsumentów, jednak emiraccy importerzy zwracają uwagę na wyższą niż u konkurencji cenę polskiego mięsa wołowego. Z Polski do ZEA eksportowane jest również mięso drobiowe, w ilości ok. 930 ton rocznie – tłumaczy przedstawicielka MRiRW przy Ambasadzie RP w Abu Zabi. Resort spraw zagranicznych dodaje, że zgodnie z wymogami emirackiego rynku, eksport realizowany jest przez polskich producentów stosujących ubój halal. Konieczne jest potwierdzenie tego stosownym certyfikatem instytucji uprawnionych i zatwierdzonych do wystawiania certyfikatów halal na rynek Emiratów.
 
– Polska wołowina promowana jest na stoiskach narodowych MRiRW i KOWR, podczas targów GULFOOD w Dubaju i SIAL Middle East w Abu Zabi – informuje Katarzyna Rzeźniczek.  

Zainteresowanie polskich zakładów eksportem do ZEA

Od czasu pojawienia się komunikatu o możliwościach eksportowych do Ambasady RP w Abu Zabi wpłynęły informacje świadczące o dużym zainteresowaniu polskich zakładów mięsnych eksportem na tamten rynek.  

– Na ofertę współpracy odpowiedziało ok. 20 polskich firm zajmujących się produkcją wołowiny. O ich potencjale wspominał w ub. tygodniu Minister J. K. Ardanowski (30 kwietnia 2020 r.), w rozmowie telefonicznej z Minister Stanu ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego PZEA. Lista przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z emirackimi partnerami w zakresie eksportu artykułów rolno-spożywczych została przekazana emirackim podmiotom, tzw. partnerom strategicznym, odpowiedzialnym za gromadzenie zapasów żywności podstawowej w ZEA, mocą spec-ustawy w związku z epidemią COVID-19 – dodaje Rzeźniczek. 

Duża konkurencja i wymagania na rynku ZEA

– Warto zaznaczyć, że mimo silnego uzależnienia Zjednoczonych Emiratów Arabskich od importu żywności (ok. 80% żywności pochodzi z importu) konkurencja na emirackim rynku artykułów rolno-spożywczych jest duża, a ceny urozmaicone, często dużo niższe od tych proponowanych przez polskich eksporterów. W przypadku żywności eksportowanej do ZEA, wymagającej certyfikacji halal należy pamiętać, że od 2018 roku Emiraty - w zakresie importu na swój rynek -  zmieniły zasady nadawania uprawnień jednostkom certyfikującym pod kątem zgodności z ubojem halal. Jak dotąd, akredytację do certyfikacji halal produktów eksportowanych do ZEA posiadają tylko dwie polskie instytucje (jedna z Poznania, druga z Łodzi). Stosowne informacje w tym zakresie zostały umieszczone na stronie internetowej MRiRW, w zakładce „możliwości eksportowe” w katalogu Bliski Wschód/Zjednoczone Emiraty Arabskie – dodaje Katarzyna Rzeźniczek. 

Warto dodać, że w przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego, ZEA dopuszcza import z Polski z wszystkich ubojni zatwierdzonych przez KE. Jak podkreśla Katarzyna Rzeźniczek, Polska posiada uzgodnione dwustronnie, z właściwymi władzami weterynaryjnymi ZEA, świadectwo zdrowia wystawiane przez powiatowych lekarzy weterynarii.

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)