Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Irlandczycy dostaną 50 mln euro na wsparcie producentów wołowiny, ubiegają się o premię ubojową!

Rządowy pakiet wsparcia Irlandzkich producentów wołowiny wyniesie 45 mln funtów – jest potrzebny, gdyż na rynku wystąpiły perturbacje spowodowane epidemią koronawirusa i nagłym spadkiem cen. 
Dorota Kolasińska19 czerwca 2020, 08:28
Irlandzcy producenci wołowiny dotknięci zakłóceniami rynku z powodu pandemii koronawirusa będą mogli skorzystać z pakietu pomocy bezpośredniej w wysokości 50 mln euro (44,5 mln funtów), aby zrekompensować spadające dochody gospodarstw.

– W ostatnich miesiącach rolnicy chcący sprzedać zwierzęta odczuli podwójny wpływ: obniżonych cen i zmniejszonych ubojów. To wsparcie dla sektora wołowiny jest reakcją nadzwyczajną na dramatyczny szok gospodarczy, aby złagodzić najgorsze skutki gospodarcze Covid-19 dla tych przedsiębiorstw rolnych - powiedział minister rolnictwa Michael Creed. W 2019 r. Irlandczycy otrzymali wsparcie rządowe w 2019 r. wynoszące 100 mln euro. 

Pakiet pomocy został podpisany przez rząd Irlandii w piątek (12 czerwca), jednak szczegółowy plan działań nie jest jeszcze przygotowany. Według Irlandzkiego Stowarzyszenia Rolników (IFA) twierdzi ceny sprzed Brexitu i COVID-19 spadły w sumie o 200 funtów/szt. IFA o obniżenie stawek w skupie obwinia także zamknięcie sektora gastronomicznego i utratę zamówień eksportowych, które było gwoździem do trumny, dla niektórych tamtejszych rolników. 

– Bez pakietu płatności, który w pewnej części zrekompensowałby te straty cenowe, wielu producentów nie przetrwa po tej wiośnie, która była dramatyczna finansowo – powiedział przewodniczący hodowli zwierząt IFA Brendan Golden.
W międzyczasie ustalania pakietu wsparcia odbyły się rozmowy między Ulster Farmers 'Union (UFU) a Departamentem Rolnictwa, Środowiska i Spraw Wiejskich (Daera) w Irlandii Północnej na temat przyznania pakietu pomocowego w wysokości 25 milionów funtów dla całego sektora rolno-spożywczego. Przewodniczący UFU ds. Wołowiny i jagnięciny Sam Chesney poprosił o 13,2 miliona funtów dla sektora wołowiny i 270 000 funtów dla sektora jagnięciny.

Premia ubojowa? 


Irlandczycy chcą wprowadzenia premii ubojowej, która miałaby zrekompensować straty wynikające z kryzysu – płatność miałaby działać wstecz, a więc hodowcy otrzymaliby dodatkowe środki za zwierzęta ubite od początku tego roku. 
Sektor wołowiny został po raz pierwszy dotknięty pandemią pod koniec grudnia, kiedy rynek chiński został zablokowany, a następnie rynek UE - powiedział.
Badanie przeprowadzone przez Andersons Center, zlecone przez Livestock and Meat Commission, wykazało, że u szczytu pandemii osoby zajmujące się hodowlą mięsa wołowego i jagnięcego traciły odpowiednio 238 funtów za tuszę.. UFU chce otrzymać 50 funtów za głowę za bydło poddane ubojowi w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r., A kolejne 60 funtów za głowę w okresie siedmiu tygodni od końca marca.

Oprac. dkol na podst. fwi.co.ukPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)