Reklama zniknie za 11 sekund

Jałówki w opasie

Obrazek

Postawili na opas jałówek bydła mieszańcowego. Jak na tym wychodzą? – czytaj w najnowszym, wrześniowym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

Marcin Jajor23 sierpnia 2020, 08:00

Jeszcze kilka lat temu cena jałówek zawsze była niższa od ceny dobrze umięśnionego byka. Ale już najwięksi koneserzy wołowiny – Włosi – wiedzieli, że mięso jałówek ma lepszy smak, dzięki mniejszemu otłuszczeniu, co w ostatnich trudnych czasach, związanych z pandemią koronawirusa, nabrało jeszcze większego znaczenia.

Polska eksportuje ponad 80% wyprodukowanej wołowiny a ograniczony popyt sprawił, że w wielu przypadkach stawki za żywiec w skupie spadły o 1,5–2 zł/kg. Sytuację tę boleśnie odczuł Jan Mazurkiewicz, który wraz z synem Krystianem gospodaruje w Piotrkowicach na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Rolnicy nie dali jednak za wygraną... rozpoznali rynek i okazało się, że w czasie kiedy na świecie szaleje COVID-19 – nie stoi on tylko bykami.

Do opasu jałówek, które dodatkowo musiały być utrzymywane wolnostanowiskowo, młody hodowca namówił ojca ok. 3 lata temu. Świeżo upieczony absolwent studiów na UP w Poznaniu postanowił powrócić do gospodarstwa i rozwijać stado bydła mięsnego.

Na jakie jałówki zdecydowali się rolnicy? Jak organizują ich opas, utrzymanie i żywienie? Czy dzięki nim są w stanie wyjść na swoje? Zamów prenumeratę i czytaj we wrześniowym dodatku specjalnym „top bydło”.mj/Fot. JajorPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)