Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Mięso w sklepach nie będzie oznaczane znakiem "Bez uboju rytualnego"

Obrazek
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie prowadzi prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia znaku "Bez uboju rytualnego" do oznaczania mięsa sprzedawanego na polskim rynku - wynika z odpowiedzi sekretarza stanu w MRiRW Szymona Giżyńskiego na interpelację posłów Koalicji Obywatelskiej.
Dorota Kolasińska19 listopada 2020, 10:48
- W związku z licznymi zapytaniami i inicjatywami organizacji społecznych zwracam się do pana ministra (Grzegorza Pudy - dop. red.) o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie znakowania mięsa sprzedawanego na rynku wewnętrznym: "Bez uboju rytualnego" - napisali Dariusz Joński i Katarzyna Maria Piekarska.
Podkreślili, że część mięsa, które trafia na polski rynek, pochodzi z uboju rytualnego. - Jako konsumenci obywatele mają prawo wiedzieć, w jaki sposób zostało pozyskane mięso dopuszczone do sprzedaży, jakie przy jego produkcji stosowano normy i kto wydał certyfikat dotyczący uboju rytualnego. Jednocześnie wprowadzenie takiego oznaczenia zwiększy świadomość społeczną i pozwoli na dokonanie wyboru zgodnego z własnymi przekonaniami, zwłaszcza że według badań zdecydowana większość Polaków sprzeciwia się uśmiercaniu zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia - podkreślono w interpelacji.

Posłanka i poseł KO zapytali, czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa wprowadzenie takiego znakowania mięsa oraz czy prowadzone są jakiekolwiek prace legislacyjne dotyczące tej materii. W odpowiedzi Szymon Giżyński wskazał, że resort nie zainicjował tego typu prac.

- Dyskusja nad wprowadzeniem takiego oznakowania toczyła się w 2015 r. na forum Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego z inicjatywy m.in. obecnego komisarza UE ds. rolnictwa, pana Janusza Wojciechowskiego. Inicjatywa ta została odrzucona przez Komisję Europejską ze względu na zagrożenie stygmatyzacji grup religijnych lub osób postępujących wg odmiennych wskazań dietetycznych - podkreśla Szymon Giżyński.

Wskazał przy tym, że rozwiązania wprowadzone ustawą z dnia 18 września 2020 r. nowelizującą ustawę o ochronie zwierząt oraz niektóre inne ustawy (tzw. piątka Kaczyńskiego - red.) wprowadzają zakaz stosowania uboju według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne, z wyłączeniem uboju przeprowadzanego wyłącznie na potrzeby członków zarejestrowanych związków religijnych w Polsce. - W związku z powyższym, od dnia wejścia w życie tych przepisów, na ogólnodostępnym rynku nie będzie można sprzedawać mięsa pochodzącego z takiego uboju - wskazał Giżyński.
Przypomnijmy jednak, że piątka dla Kaczyńskiego utknęła w Sejmie po tym, jak poprawki do ustawy zaproponował Senat. Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się, co zrobić dalej z tematem, który poróżnił posłów Zjednoczonej Prawicy i może doprowadzić do utraty większości sejmowej. Ostatnie doniesienia mediów mówiły o tym, że ustawa trafi "do zamrażarki", a być może w przyszłości PiS wyjdzie z nową, łagodniejszą dla rolników inicjatywą legislacyjną.

Źródło: Wiadomości Handlowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)