Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Czy "Piątka dla zwierząt" wraca w łagodniejszej wersji? Ograniczenie uboju na potrzeby religijne w „Dobrostanie zwierząt”

Obrazek
W ramach „Dobrostanu zwierząt” resort rolnictwa próbuje wdrożyć zmniejszenie prowadzonej liczby ubojów wykonywanych na potrzeby religijne. Gdyby zasady weszły w życie dofinansowanie rolnik otrzymałby, tylko jeśli będzie miał oświadczenie, że sprzedaje bydło do podmiotu nie prowadzącego takiej działalności...
Dorota Kolasińska10 lutego 2021, 09:31
W ramach programu „Dobrostan zwierząt” po 2022 r. hodowcy bydła, aby móc skorzystać ze wsparcia finansowego musieliby spełnić kilka warunków, a niektóre z nich są wg. przedstawicieli branży i rolników nie realne, a czasami nawet niebezpieczne. Z ostatniego programu „Dobrostan zwierząt” skorzystało około 50 tys. rolników, z czego większość to byli hodowcy bydła, mimo że był to rok pilotażowy. 

Przedstawiciele branży spotkali się podczas wideokonferencji w ramach konsultacji Planu Strategicznego dla WPR z resortem rolnictwa. Dyskutowano nad założeniami WPR, a także propozycjami programu „Dobrostan zwierząt”, którego kilka punktów budzi zastrzeżenia. 

– Cieszę się, że bydło opasowe będzie mogło liczyć na wsparcie w nowym rozdaniu WPR. Wzmocnienie dobrostanu to jest element, na którym zależy nam - hodowcom. Uważam, że dzięki takim rozwiązaniom będziemy mogli niebawem stać się liderem w tym zakresie w UE – komentuje spotkanie Jacek Zarzecki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Propozycje oderwane od rzeczywistości


Według rolników niektóre propozycje, szczególnie te dotyczące rozwiązań poprawy dobrostanu są oderwane od rzeczywistości. 
 
– Oczywiście, że poprawa dobrostanu musi odbywać się w drodze ewolucji, a nie rewolucji. Nie należy dyskutować nad zasadnością utrzymania grupowego opasów, chowu bezuwięziowego czy zwiększonej powierzchni o 20% w oborach oraz o potrzebie stosowania ściółki – podkreśla Zarzecki. Jednak według niego wątpliwości budzi fakt wypasu bydła opasowego przez min. 4 godz. dziennie. 

– Z naszego punktu widzenia jest to nierealne i zagraża bezpieczeństwu. Jako praktyk nie widzę tego, żeby przeganiać na pastwisko stado 600 kg byków. Kwesta wybiegów dla bydła opasowego wydaje się możliwa do realizacji, ale może w późniejszym terminie gdy uda się uruchomić wsparcie w ramach II filara na modernizacje gospodarstw właśnie w zakresie dobrostanu (budowa okólników, wybiegów, ogrodzeń) – wymienia prezes związku. 

Łagodniejsza „Piątka dla zwierząt”? 


W ogólnodostępnych mediach pojawiają się informacje dotyczące wdrażania „Piątki dla zwierząt” innymi metodami, niż np. zakazami w ustawie o ochronie praw zwierząt. Jako jeden z przykładów i ważnych punktów poprzednich pomysłów rządu dotyczył właśnie ograniczenia skali uboju bydła na potrzeby religijne. 

– To co budzi nasze największe wątpliwości to uzależnienie dopłaty dobrostanowej od oświadczenia w zakresie nie stosowania uboju religijnego. Nie widzę tego, żeby hodowca odpowiadał za sposób uboju zwierząt, które z chwilą sprzedaży nie są już jego własnością i nowy właściciel może z nimi zrobić co mu się podoba. Jest prawdopodobieństwo, że wpłynie to negatywnie na ceny i stanie się elementem spekulacji. Jestem zwolennikiem, że rolnik powinien otrzymywać dopłatę dobrostanową za to, że zwierzęta przebywają u niego w lepszych standardach niż te minimalne – powiedział Zarzecki i dodał, że przedstawił wspólnie z Radą Sektora Wołowiny wypracowane propozycje. Między innymi; wprowadzenie monitoringu w ubojniach i środkach transportu, co wg. Rady powinno zwiększyć dobrostan zwierząt i wyeliminować nielegalne praktyki. 

Lepszy monitoring i kontrola


W kontekście ewentualnego wprowadzenia tej zasady rodzi się pytanie, w jaki sposób sytuację wykorzystają zakłady ubojowe oraz pośrednicy, a druga kwestia, ile dokładnie wyniesie dopłata w ramach „Dobrostanu zwierząt” do sztuki, czy będzie adekwatna w stosunku do poniesionych strat. W tej sytuacji dojdzie do podziału zakładów na te gorsze i lepsze, co na pewno nie pomoże umocnić sektora…  

– W czasie dyskusji nad "Piątką dla zwierząt” zauważyliśmy również potrzebę  wprowadzenia rejestru ubojów religijnych, certyfikacji ubojni, co będzie gwarantowało lepszy nadzór oraz wiedzę nad ilością zwierząt, które ubija się bez ogłuszania. Jestem przekonany, że dzięki współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i organizacji branżowych Polska stanie się w krótkim czasie europejskim liderem w zakresie dobrostanu zwierząt – podkreślił Zarzecki. 

Być może uda się to zrealizować, ale potrzebne są mądre zasady zawarte w programie, które są dla rolników, po pierwsze możliwe do realizacji, po drugie bezpieczne, a po trzecie ekonomicznie uzasadnione. Miejmy nadzieje, że wnioski rolników i przedstawicieli branży z konsultacji będą uwzględnione w rozporządzeniu. 

dkol 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)