Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Polska wołowina pojedzie do Wietnamu?

Obrazek

Niebawem zakończą się negocjacje dot. zatwierdzenia możliwości eksportu wołowiny na wietnamski rynek. To całkiem niezła perspektywa! 

Dorota Kolasińska18 marca 2022, 14:00

Być może już niedługo otworzy się kolejny rynek dla polskiej wołowiny. Resort rolnictwa poinformował, że podczas rozmów z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu Le Minh Hoan, Lecha Kołakowskiego i Henryka Kowalczyka ustalono, że dobiegają końca prowadzone prace nad procedurami zatwierdzającymi dla mięsa wołowego. 

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że Wietnam jest istotnym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. W 2021 r. wartość eksportu rolno-spożywczego na rynek wietnamski wyniosła ponad 143 mln euro. Warto przypomnieć, że w 2020 r. weszła w życie ustawa o wolnym handlu pomiędzy Wietnamem, a UE dzięki czemu wymiana handlowa jest pozbawiona cła. 

Wietnam jest znaczącym odbiorcą mięsa drobiowego z Polski. W 2021 r. zaimportowano 12 684 ton. Jeżeli eksport wołowiny rozwinąłby się na podobnym poziomie, być może niebawem Wietnamczycy wejdą w krąg największych odbiorców polskiej wołowiny z państw trzecich. 

Polska wyeksportowała 371 tys. ton wołowiny w 2021 r., z czego ponad 80 % trafiło do UE. Największym partnerem handlowym w zakresie eksportu wołowiny z kolei na rynki trzecie jest Wielka Brytania, Izrael i Japonia. Co ciekawe, nikt nie spodziewał się, że handel z Japonią tak szybko się rozwinie. 

Co ciekawe kampania promująca eksport produktów z wołowych z Polski do Wietnamu rozpoczęła się 8 sierpnia 2019 r. podczas Seminarium Gospodarczego w Ho Chi Minh City. Kampania miała trwać trzy lata, zobaczymy jakie będą efekty. 

Obie strony wskazały na potrzebę podejmowania działań na rzecz intensyfikacji wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi oraz wspierania kontaktów pomiędzy polskimi i wietnamskimi przedsiębiorcami. Teraz jedynie trzeba zaczekać na konieczne wzory zaświadczeń i można podbijać kolejne światowe rynki najlepszą polską wołowiną! 

oprac. dkol na podst. MRiRW/paih.gov.pl/KOWR
fot. Envato elements

 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)