Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Profilaktyka w stadach bydła mięsnego

Obrazek

Cielęta ras mięsnych nie chorują. A jeśli nawet to rzadko… Taka opinia jest wciąż powszechna. Tylko czy prawdziwa?

dr Mirosława Wieczorek5 lutego 2017, 22:07

Jak się okazuje nie do końca. Dużo zależy od warunków środowiska, ale nawet jeśli w tym względzie hodowca nie może sobie nic zarzucić, reguły nie ma. Są stada w cyklu zamkniętym, gdzie nie ma większych problemów z zapaleniami płuc czy z biegunkami, a sporadycznie zdarzające się „przypadki” nie wymagają skomplikowanego leczenia.

Kwestii profilaktyki nie da się pominąć w momencie, gdy mówimy o cielętach z zakupu. Nawet jeśli pochodzą one z pewnego źródła – transport, stres doprowadza do spadku odporności i do powstania infekcji. – Dlatego mocno zachęcam do zabezpieczenia stada, bo koszty związane z leczeniem sporo przewyższają koszty profilaktyki – apeluje lek. wet. Jacek Ptak, który w najnowszym numerze programu specjalnego "top bydło" w naszym cyklu „Weterynarz radzi” przedstawia program profilaktyki, który sam z powodzeniem stosuje.

Zachęcamy do lektury!  mwiePicture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)