Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Simental mięsny, limousine i angus na Opolszczyźnie: co się teraz opłaca?

Hodowla bydła mięsnego na Opolszczyźnie jest coraz bardziej popularna, głównie ras limousine lub simental, ale nie tylko. Zobacz co według hodowców z woj. opolskiego najbardziej się teraz opłaca i jakie są ceny w tamtej okolicy!
12 czerwca 2021, 14:49
Wielu rolników rozpoczęło hodowlę opasów przed kilkunastu laty. Właśnie niska opłacalność produkcji mleka oraz problemy z pozyskaniem pracowników spowodowały, że od kilku lat wzrasta zainteresowanie hodowlą opasów. Po początkowym zamieszaniu, związanym z koronawirusem, opłacalność hodowli wróciła do poziomu z poprzedniego okresu.

Ceny są obecnie na wysokim poziomie, szczególnie czystorasowych byków. 
Dariusz Gajewski wczesną wiosną sprzedał jałówki, a potem byczki. Rolnik teraz zajmuje się odchowem nowonarodzonych cieląt. Ostatnio cena poubojowo wzrosła o złotówkę na kilogramie, bo przetwórcy poszukują mięsa. To może wpłynąć na dalszy rozwój tej hodowli. 

Jacek Krzywniak z kolei od sześciu lat hoduje bydło rasy angus. Rolnik prowadzi też sklepik w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego, więc nie sprzedaje żywca, tylko ubija sztuki w zaprzyjaźnionej rzeźni i prowadzi sprzedaż detaliczną wołowiny w gospodarstwie. 

Dariusz Gajewski  rolnik ze Starowic Dolnych
Jacek Krzywniak rolnik z Dziergowic
Jan Anderwald hodowca bydła mięsnego z Kadłuba

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)